Reklama

O Parmenidesie

O Parmenidesie

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Cofam się teraz o dwa pokolenia od Sokratesa - do Parmenidesa z Elei. Wolałbym, prawdę mówiąc, nie wspominać o nim wcale, bo tylu ludzi znacznie ode mnie uczeńszych miało kłopoty z rozumieniem właściwego sensu i spierało się o sens tych kilkudziesięciu zdań, jakie ocalały z heksametrem pisanego poematu, gdzie Parmenides metafizykę swoją objawił. Nie wspominać jednak o nim niepodobna.
O

On to był bowiem siłaczem, który w ruch wprawił wielki strumień myśli europejskiej, trwający nie tylko przez tysiąc lat, jakie od jego czasu do końca akademii ateńskiej zbiegły, ale trwający i potem przez wieki w filozofii i teologii chrześcijańskiej, ale także niechrześcijańskiej, aż do naszych dni. A strumień ów to rozmyślanie o tym Jednym, które się skrywa za wielością naszego świata doświadczenia.

Cytaty i wzmianki o tej metafizyce, bardzo dla nas ciemnej, są w starożytnych tekstach dość liczne. Mamy także dialog platoński “Parmenides", gdzie ten filozof, już starszy pan, dyskutuje w Atenach z uczniem swoim Zenonem, o pokolenie młodszym i z Sokratesem - dwudziestolatkiem, sprawę Jednego i wielu, sprawę tego, co ogólne i pojedyncze. Z czysto chronologicznego punktu widzenia spotkanie takie i debata są możliwe, ale historycy nie sądzą, by naprawdę miały...

4766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]