Reklama

Dialogi z czasem

Dialogi z czasem

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Nikt i nic nie odbierze przyjemności słuchania muzyki na żywo. Nawet najlepszej klasy sprzęt, najprzyjemniejsze domowe warunki, dobre wino, wygodny fotel.
K

Koncert to miejsce spotkania, w kilku wymiarach. Sama esencja koncertu - muzyka - jest swoistym spotkaniem: dzieła, wykonawcy, mnie samego, innych, także tych, których teraz już nie ma.

Kwartet Śląski, jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych, obchodzi 25-lecie. Z tej okazji zorganizowano cykl koncertów “Kilka aspektów losu ludzkiego na kwartet smyczkowy (z archiwum XX wieku)". “Muzyka jest najbardziej asemantyczną ze wszystkich sztuk" - napisali muzycy, ale mimo to postanowili poprzez nią “opowiedzieć" o pięciu uniwersalnych tematach: walce (m.in. “Black Angels" George’a Crumba, “VIII Kwartet" Dymitra Szostakowicza), pamięci (“Oficium breve in memoriam" György Kurtága, “XI Kwartet" Szostakowicza), czasie, wierze oraz drodze.

Tematem styczniowego koncertu, trzeciego z kolei, był czas. “Czas to dar nieśmiertelnych - pisał Tadeusz...

6341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]