Reklama

Powołanie z niższej półki

Powołanie z niższej półki

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II tak wiele już powiedział i napisał o godności małżeństwa, że na podstawie samej pamiętanej atmosfery tych wypowiedzi trudno by było wpaść na trop obiektywnej wyższości dziewictwa dla królestwa niebieskiego nad małżeństwem. Tę wyższość głosi zwięźle Katechizm nie gdzie indziej, lecz w rozdziale dotyczącym właśnie małżeństwa. Niższość małżeństwa wobec dziewictwa może zaskakiwać i może sprawiać ból tym, którzy, realizując swoje powołanie do założenia rodziny, dowiadują się z dokumentów Kościoła i wypowiedzi osób duchownych, że wybrali mniej doskonałą drogę ku świętości, ku spotkaniu ostatecznemu ze Stwórcą.
Jan van Eyck, "Portret małżonków Arnolfinich", 1434 r.
P

Patrząc z pewnego punktu widzenia, człowiek zakochany w Bogu nie może czuć się szczęśliwy, mając świadomość, że wybiera drogę mniej doskonałą - a “mniej doskonałą" oznacza po prostu tyle, co “mniej nakierowaną na Chrystusa". Czy mają się wtedy martwić raczej swym mniejszym niż u celibatariuszy pragnieniem Boga, czy podejrzeniem, że to sam Stwórca obdarzył ich powołaniem “z niższej półki"? Zanim dojdzie do aż tak dramatycznych pytań, warto przyjrzeć się bliżej uzasadnieniom “obiektywnej wyższości dziewictwa".

Lepiej się nie żenić

Pierwszych argumentów szuka się w Ewangelii Mateusza, w jedynej tajemniczej wzmiance Jezusa o takiej ewentualności: “Są wreszcie tacy, którzy sami siebie uczynili niezdolnymi do małżeństwa dla królestwa niebieskiego" (Mt 19,12). Redaktorzy Biblii Poznańskiej opatrują to miejsce komentarzem zawierającym...

17584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]