Reklama

Ładowanie...

Powołanie z niższej półki

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Jan Paweł II tak wiele już powiedział i napisał o godności małżeństwa, że na podstawie samej pamiętanej atmosfery tych wypowiedzi trudno by było wpaść na trop obiektywnej wyższości dziewictwa dla królestwa niebieskiego nad małżeństwem. Tę wyższość głosi zwięźle Katechizm nie gdzie indziej, lecz w rozdziale dotyczącym właśnie małżeństwa. Niższość małżeństwa wobec dziewictwa może zaskakiwać i może sprawiać ból tym, którzy, realizując swoje powołanie do założenia rodziny, dowiadują się z dokumentów Kościoła i wypowiedzi osób duchownych, że wybrali mniej doskonałą drogę ku świętości, ku spotkaniu ostatecznemu ze Stwórcą.
Jan van Eyck, "Portret małżonków Arnolfinich", 1434 r.
P

Patrząc z pewnego punktu widzenia, człowiek zakochany w Bogu nie może czuć się szczęśliwy, mając świadomość, że wybiera drogę mniej doskonałą - a “mniej doskonałą" oznacza po prostu tyle, co “mniej nakierowaną na Chrystusa". Czy mają się wtedy martwić raczej swym mniejszym niż u celibatariuszy pragnieniem Boga, czy podejrzeniem, że to sam Stwórca obdarzył ich powołaniem “z niższej półki"? Zanim dojdzie do aż tak dramatycznych pytań, warto przyjrzeć się bliżej uzasadnieniom “obiektywnej wyższości dziewictwa".

Lepiej się nie żenić

Pierwszych argumentów szuka się w Ewangelii Mateusza, w jedynej tajemniczej wzmiance Jezusa o takiej ewentualności: “Są wreszcie tacy, którzy sami siebie uczynili niezdolnymi do małżeństwa dla królestwa niebieskiego" (Mt 19,12). Redaktorzy Biblii Poznańskiej opatrują to miejsce komentarzem zawierającym...

17584

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]