Reklama

Kłopoty obywatela-redaktora

Kłopoty obywatela-redaktora

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Obywatel Tomasz Lis ma bierne prawo wyborcze, może więc wystartować w kampanii o urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Prezenter i redaktor cieszącego się sporą oglądalnością magazynu informacyjnego TVN Tomasz Lis może także zechcieć wykorzystać swą popularność wśród Polaków i zgłosić swą kandydaturę do tego wyścigu. Najpierw jednak powinien zrezygnować z prowadzenia swego programu. W przeciwnym razie zawsze mogłyby pojawiać się podejrzenia, że wykorzystuje swą audycję do przedwyborczej agitacji.
F

Fakty mogłyby być w “Faktach" (choćby i podświadomie) a to przedstawiane, a to zestawiane, a to interpretowane tendencyjnie. Wiarygodność serwisu byłaby zachwiana. Nic dziwnego, że gdy zaczęły narastać spekulacje o politycznych planach Lisa, szefowie TVN zawiesili go w obowiązkach. Obrońcy Lisa uznali to za decyzję pochopną i restrykcyjną. Podnieśli przy okazji, że o kompetencjach ich faworyta świadczy fakt, iż jest on także publicystą. Otóż właśnie problem polega na tym, że Lis chciał być i dziennikarzem informacyjnym, i publicystą, a może i politykiem. O ile zaś można sobie wyobrazić łączenie aspiracji publicystycznych i politycznych, to uprawiania dziennikarstwa informacyjnego z ambicjami robienia politycznej kariery pogodzić się nie da: tu sprzeczność interesów jest nieusuwalna.

Mieszanie ról społecznych jest jedną z przyczyn niektórych patologii...

1025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]