Reklama

Ładowanie...

Księga użyteczna

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Encyklopedia nie postrzega historii kina chłodnym okiem. Encyklopedia wartościuje i ocenia. Dlaczego stronić od jasnych sądów? By udawać, że każde zjawisko filmowe ma tę samą wartość?.
J

JAN STRZAŁKA: - Czy praca nad "Encyklopedią kina", której był Pan głównym redaktorem, odmieniła Pańskie widzenie historii X Muzy? Czy jakakolwiek encyklopedia może być "wieczną korektorką"?

PROF. TADEUSZ LUBELSKI: - Nie wyobrażałem sobie, podobnie jak inni autorzy “Encyklopedii" ani jej wydawca, aby stała się ona miejscem bądź pretekstem do zasadniczej rewaloryzacji historii kina. “Encyklopedia" ma przekazywać trafny i obiektywny stan wiedzy, naszym celem było uchwycenie przyjętej po 1989 r. hierarchii zjawisk filmowych. Dlaczego po 1989? Żeby “Encyklopedia" odzwierciedlała w sposób niczym niewymuszony polską perspektywę historii kina. W Europie Środkowej w tym czasie oglądaliśmy te a nie inne filmy...

- O perspektywie, w jakiej widzimy kino światowe, wspomina we wstępie do “Encyklopedii" Andrzej Wajda. Wydaje się, że...

15679

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]