Reklama

Ładowanie...

Czas inkwizytorów

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Praktyka spowiedzi często czyniła z chrześcijan osoby, które istotowo czuły wstyd do siebie, bo tak ich uczono interpretacji grzechu pierworodnego. W praktyce prowadziło to do sytuacji, w której sumienie było otwartą, nigdy niezaleczalną raną.
P

Podziwiam zapał, z jakim ks. Henryk Witczyk "tropi" wszelkie przejawy niewłaściwego - jego zdaniem - ujmowania sumienia, polemizując czy to z moimi (zob: " ", "TP" nr 3/04) czy też o. Tadeusza Bartosia OP (zob: "GW" z 13-14 XII 2003) tezami o funkcji i formacji sumienia w życiu chrześcijan. Pośrednio kwestionuje on także teologiczne przemyślenia teologów tej rangi, co o. Wacław Hryniewicz czy ks. Alfons Skowronek. Cytowaną przeze mnie wypowiedź o. Hryniewicza traktuje jako “efektowną, ale pół-prawdziwą", natomiast tezę ks. Skowronka (“że chrześcijaństwo z religii wyczulonej na cierpienie przeobraziło się w religię wyczuloną na grzech") uznaje wręcz za heretycką (“zarzut ten jest sprzeczny z Objawieniem"). W obu przypadkach zapomina, że są to tezy wypływające nie z interpretacji dogmatu czy Tradycji, ale z historycznych procesów prowadzących do zniekształceń w nauczaniu i...

10597

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]