Reklama

Niekonsekwencja

Niekonsekwencja

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Zakony klauzurowe przeżywają w Polsce kryzys. Bynajmniej nie kryzys powołań, lecz czysto doczesny kryzys ekonomiczny. Świat się zmienił. Powstały w Polsce nowe możliwości. Zaczęliśmy skupiać na nich naszą uwagę i zapomnieliśmy o tych szczególnych miejscach modlitwy i innego życia. Liczne, wielowiekowe klasztory - dawniej utrzymywane przez fundatorów i własne beneficja - dziś wymagają olbrzymich, coraz większych kosztów utrzymania (wystarczy uświadomić sobie choćby konieczność stałej troski konserwatorskiej o zabytkowe budowle). Osoby żyjące w zakonach klauzurowych nie mają takich możliwości zarobkowych jak inni wierni. Stąd inicjatywa Episkopatu, by podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego (2 lutego) przeprowadzić ogólnopolską zbiórkę wspomagającą zakony.
B

By uwrażliwić wiernych na ten problem, a także by charyzmat zakonny “cieszył się szczególnym zrozumieniem i szacunkiem", Komisja Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego opublikowała list pasterski “o radzie i ślubie czystości" (w następnych latach pojawią się listy poświęcone kolejnym radom ewangelicznym: ubóstwa i posłuszeństwa). Praktykowana przez zakonników “czystość jest pozytywną prowokacją wobec dzisiejszej hedonistycznej kultury" - napisał bp Andrzej Dzięga, przewodniczący Komisji.

Uwagę osób żyjących w małżeństwie, słuchających przed tygodniem tego listu w kościołach, mogła jednak uderzyć pewna niekonsekwencja. Choć w dokumencie wspomina się o czystości właściwej różnym stanom życia (małżeństwu, życiu samotnemu, wdowieństwu) oraz mówi się o “wielu dobrych drogach i charyzmatach", to jednak czystość...

3259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]