Reklama

Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie

Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Na oknie mam rozpięty winograd, z którego zwisają winogrona. Sroka przylatuje i je objada. Po czym zamiast odlecieć próbuje wfrunąć do wnętrza. Raz jej się to udało. Znalazłszy się w zamkniętym pomieszczeniu wpadła w panikę. Był to dla niej szok. Otworzyłam szeroko okno, ale spanikowana sroka fruwała wciąż po mieszkaniu. Zaleciała do kuchni, do łazienki i nie umiała trafić do otwartego okna. Wreszcie wzięłam ręcznik i machając ręcznikiem wypędziłam ją na dwór.
I

Ingeborga

Profesor Tatarkiewicz powiedział, że imię Jadwiga do mnie nie pasuje, że powinnam co najmniej mieć imię Ingeborga. Co miał na myśli przez “co najmniej", nie wyjawił. Co do mnie jestem zadowolona ze swego imienia. Jest to starogermańskie imię składające się z dwóch członów: Hade-Vic. Obydwa oznaczają waleczność. Całe moje życie walczyłam o niezależność. Niezależność w sensie materialnym i duchowym. Mając jedenaście lat zarabiałam malując pocztówki okolicznościowe: na gwiazdkę, na Palmową Niedzielę, na Wielkanoc.

Miałam dwóch mężów. Ale nigdy od żadnego nie byłam zależna materialnie. Zarabiałam pisząc książki, artykuły.

Złota włócznia

Mój największy sukces artystyczny był, kiedy Radek, student prawa, po przeczytaniu “Złotej włóczni" powiedział: chciałbym żyć w wieku...

1031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]