Reklama

Przeklęci i błogosławieni

Przeklęci i błogosławieni

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Jest wielką zasługą chrześcijaństwa, że podjęło walkę ze złem, które z siebie wydało. Od soborowej deklaracji Nostra Aetate Kościół katolicki podjął dzieło samonaprawy i naprawy, które budzi szacunek i wdzięczność. I nie jest tak, jakoby wdzięczność była nie na miejscu, bo jak tu być wdzięcznym za to, że nie uczą już pogardy. Każdy krok w stronę dobra zasługuje na wdzięczność, bo dobro jest wspólne.
P

Prorok Zachariasz nie ma szczęścia do kompilatorów. Mimo że był świadkiem powrotu do Syjonu i odbudowy świątyni, a więc wydarzeń zgoła epokowych, liczony jest do proroków pomniejszych, a wśród nich jest przedostatni. Pozostaje mu jedynie na pociechę, że choć spośród pomniejszych jest więc niemal najpośledniejszy, to za to jest największy: bitych 211 wersetów proroctwa.

Zachariasz nie ma też szczęścia do komentatorów. Może dlatego, że wśród tych 211 wersetów większość stanowią albo takie, które odstręczają powikłaną treścią - konia z rzędem, i to karego, kto wytłumaczy, czym tak uradował Pana wóz w kare konie zaprzężony, który udał się na północ (6:8) - albo takie, które z kolei demobilizują swą oczywistością, jak ten, który organizatorzy dzisiejszego dnia nam do komentowania zadali. Cóż w końcu bardziej oczywistego od stwierdzenia, że “haitem bracha",...

12463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]