Ładowanie...
Kołakowski - dwa wznowienia
"Filozofia pozytywistyczna od Hume'a do Koła Wiedeńskiego"
"Mała Omega, książeczka Leszka Kołakowskiego o pozytywizmie - bardzo wyborna, jeśli Pan nie zna, trzeba się postarać o nią" - zalecał Stanisław Lem w 1969 roku nieznanemu z imienia korespondentowi, którego rozwojem intelektualnym starał się kierować, sporządzając dlań zestaw lektur (cytuję za tomem “Listy albo opór materii, Wydawnictwo Literackie 2002). Książeczka ukazała w roku 1966, jej autor był wtedy profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, “Filozofię pozytywistyczną" oparł na swoich wykładach kursowych, a “Omega", czyli istniejąca od dwóch lat popularnonaukowa seria Państwowego Wydawnictwa Naukowego, przeżywała właśnie czas świetności.
Kołakowski prowadzi poprzez kolejne etapy myśli pozytywistycznej i z pozytywizmem związanej, od Hume’a, poprzez Comte’a i jego...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]