Ładowanie...
Trydencka anatema
Zacytowane słowa pochodzą z soborowego nauczania o sakramencie małżeństwa. Strukturalnie nauczanie to dzieli się na tzw. doktrynę zawierającą krótką syntezę teologiczną i na kanony uściślające niektóre punkty herezji, od której należy się odsunąć. Zacytowany fragment to jeden z kanonów. Niewątpliwie był on reakcją na poglądy reformatorów protestanckich, którzy zapewniali, że teza o wyższości dziewictwa nad małżeństwem jest sprzeczna z Ewangelią, a nawet w ogóle kwestionowali sensowność dziewictwa.
Wiara albo szacunek
Z punktu widzenia współczesnej wiedzy teologicznej możemy wydobyć w nauczaniu Kościoła dwie zasadnicze grupy wypowiedzi. Do pierwszej należą wypowiedzi wyrażające prawdy objawione, zawarte w Piśmie Świętym i poświadczone przez tradycję. Znajdujemy je w Składzie Apostolskim i Wyznaniu Nicejsko-...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]