Reklama

Trydencka anatema

Trydencka anatema

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że takie rozstrzygnięcie zapadło na Soborze Trydenckim w 1563 roku: “Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej cenić niż stan dziewictwa lub celibatu i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostawać w dziewictwie lub celibacie niż być związanym węzłem małżeńskim [por. Mt 19,11n; 1 Kor 7,25n] - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych".
Z

Zacytowane słowa pochodzą z soborowego nauczania o sakramencie małżeństwa. Strukturalnie nauczanie to dzieli się na tzw. doktrynę zawierającą krótką syntezę teologiczną i na kanony uściślające niektóre punkty herezji, od której należy się odsunąć. Zacytowany fragment to jeden z kanonów. Niewątpliwie był on reakcją na poglądy reformatorów protestanckich, którzy zapewniali, że teza o wyższości dziewictwa nad małżeństwem jest sprzeczna z Ewangelią, a nawet w ogóle kwestionowali sensowność dziewictwa.

Wiara albo szacunek

Z punktu widzenia współczesnej wiedzy teologicznej możemy wydobyć w nauczaniu Kościoła dwie zasadnicze grupy wypowiedzi. Do pierwszej należą wypowiedzi wyrażające prawdy objawione, zawarte w Piśmie Świętym i poświadczone przez tradycję. Znajdujemy je w Składzie Apostolskim i Wyznaniu Nicejsko-...

8405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]