Reklama

RWE i jej kulturalny kurier

RWE i jej kulturalny kurier

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Władysław Terlecki, jeden z najlepszych polskich pisarzy II połowy ubiegłego wieku, autor m.in. “Czarnego piołunu" i “Drabiny Jakubowej", przez lata współpracował z Radiem Wolna Europa, nadsyłając korespondencje i służąc w kraju jako skrzynka kontaktowa ze środowiskiem literackim - ujawnia w miesięczniku ODRA (nr 1/2004) Włodzimierz Odojewski, znakomity prozaik, od 1972 r. szef redakcji kulturalno-literackiej Rozgłośni Polskiej RWE.
J

Jesienią 1974 r. Odojewski - przebywający na emigracji i pracujący w centrali RWE - odebrał telefon z Francji. Rozmówca się nie przedstawił, ale pisarz rozpoznał głos swego warszawskiego kolegi, Władysława Lecha Terleckiego. Okazało się, że przez tydzień będzie on w Paryżu. Odojewski natychmiast zgodził się na spotkanie. Terlecki proponował, by szczegóły zaaranżowała ich dawna znajoma, także emigrantka z PRL. Ostrożność dyktowały podejrzenia, że telefony RWE są na podsłuchu komunistycznego wywiadu. Dostosowując się do konspiracyjnych reguł narzuconych przez przybywającego z kraju przyjaciela, Odojewski zadzwonił do znajomej z budki na ulicy i ustalił termin. Okazało się też, że Terlecki, który przez telefon dla zmylenia podsłuchujących sugerował, że zatrzymał się w hotelu, w rzeczywistości mieszka u rozmówczyni.

Podczas spotkania pisarze ustalili sposoby...

4275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]