Reklama

Święte medale dla dyktatora

Święte medale dla dyktatora

08.02.2004
Czyta się kilka minut
W styczniu na Kubę przybył z sześciodniową wizytą patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Aby ściągnąć patriarchę, Castro wybudował dla prawosławnych (jest ich 2 tys.) katedrę. Małą, ale katedrę. Niezwykłe, bo katolicy od lat nie otrzymują pozwolenia na budowę choćby jednej świątyni. Przy wejściu do katedry mozaika przedstawia Castro, wręczającego patriarsze klucze do świątyni i tekst: Ta katedra jest prezentem od narodu kubańskiego dla greckiego Kościoła prawosławnego i patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I. Fidel Castro Ruz.
C

Castro rzeczywiście wręczył patriarsze klucze i przyznał Kościołowi prawosławnemu osobowość prawną. Gazety pełne były zdjęć patriarchy; uroczystości zorganizowano z rozmachem. Patriarcha miał się podobno spotkać z żonami więźniów politycznych, ale program tak zorganizowano, że nie zdążył. Uczestniczył za to w kolacji, na której pojawił się Castro. Patriarcha udekorował go Krzyżem Orderu św. Andrzeja, będącym “symbolem sprawiedliwości i stałości".

Wcześniej, w marcu 2003, Kubę odwiedził prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzo Sepe. Towarzyszył siostrom brygidkom, którym zezwolono otworzyć klasztor. W Hawanie kardynał pozdrawiał “władze szlachetnego narodu, którym godnie przewodniczy pan Fidel Castro". Przełożona brygidek, zwracając się do Castro “ukochany bracie", wręczyła mu order, którym zakon dekoruje dobrodziejów.

Tydzień...

1195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]