Reklama

Zbigniew Silski: Prozy poetyckie

Zbigniew Silski: Prozy poetyckie

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Trawa
J

Jest dumą Stwórcy. Porasta każdy skrawek żywego lądu. Jej plenność nie ma sobie równej wśród roślin. W porze kwitnienia rozsnuwa nad sobą tumany pyłku. Cały świat choruje wtedy na alergię. Istniała od zawsze. Pojawia się już w pierwszych wersach Biblii, Trzeciego Dnia Stworzenia - tuż po Niebie, Morzu i Ziemi. Jest uparcie zielona. To więcej niż kolor - to jej sposób na życie - karmi się słońcem. Nie można już prościej.

Kwiaty

Są wrażliwe i bystre. To one pierwsze dostrzegły i wykorzystały obecność owadów. Przywabiły je nektarem i jaskrawym barwieniem liści otaczających słupek. Dzięki trzmielom i motylom ich zapylenie stało się prostym, dokładnym adresem - z kwiatka na kwiatek. Wcześniej musiały rozsypywać pyłek na wiatr i cierpliwie czekać na łut szczęścia. Od tej pory mogły kwitnąć nawet kilka razy w roku - szybko opanowały...

4842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]