Reklama

To nie byłby łatwy egzamin

To nie byłby łatwy egzamin

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Głosy oburzenia już u nas słychać. A także głosy pouczające. Łatwo o nie, bo dotyczą sprawy niewłasnej. Chodzi o francuski projekt ustawy o laickości, który miałby wprowadzić zakaz noszenia w szkołach publicznych symboli i strojów ostentacyjnie podkreślających przynależność religijną ucznia. Na razie mowa jest o wyznawcach islamu, judaizmu i chrześcijaństwa (cały problem zaczął się od żądania swobody noszenia chust przez muzułmańskie uczennice), a owa zakazywana ostentacyjność symboli miałaby polegać na ich nienaturalnych rozmiarach (jeżeli - dodajmy - ktoś rozstrzygnąłby, co to znaczy w praktyce).
A

Ale projekt rządowy zdaje się kłaść nacisk nie na samą ochronę przed konfrontacyjnym zachowaniem uczniów-wyznawców różnych religii, lecz przede wszystkim na ocalenie laickości szkoły jako wartości nadrzędnej. I stąd pewnie owe rozlegające się i w samej Francji, i także u nas głosy krytyki i ostrzeżenia, że to wcale nie jest droga do zachowania społecznej zgody w tak ważnym środowisku wychowawczym jak szkolne. Rzecznik Episkopatu Polski mówi na przykład o ,,niepokojącej tendencji w Europie do pomijania społecznego wymiaru religii". Wielu naszych oburzonych komentatorów daje do zrozumienia, że u nas taki zamach na symbole nie miałby żadnych szans, że przyjęty byłby jak zamach wojenny.

Czytam to wszystko i myślę sobie, że na razie mamy chyba słabe pojęcie o tym, przed jakim problemem stają te kraje Europy, które tak łatwo przychodzi nam pouczać. My po prostu...

3919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]