Reklama

Ładowanie...

Dość prowizorek

08.02.2004
Czyta się kilka minut
Decydującą rolę przy odbudowie służb specjalnych muszą odegrać politycy, którzy będą rządzić Polską po najbliższych wyborach. Konieczna będzie m.in. wymiana szefów wywiadu i kontrwywiadu.
-

---ramka 322352|strona|1---Polskie służby specjalne - a w szczególności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, o której najwięcej wiadomo - są w kryzysie. Obowiązujący dziś model, wykreowany przez autorów tzw. reformy, której patronem był Zbigniew Siemiątkowski, okazał się eksperymentem nieudanym. Odpowiedzialność za to spada na obecne kierownictwo. Nieodpowiedzialne wypowiedzi i działania oraz niekompetencja, przejawiane często przez szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego i jego współpracowników, doprowadziły do zniszczenia wizerunku i autorytetu służb, paraliżu w realizacji ich zadań; powodują też destrukcję postaw funkcjonariuszy. Sprawdzają się najbardziej pesymistyczne prognozy, ostrzegające przed skutkami “reformy".

Nieskuteczność służb (przede wszystkim ABW) stała się przedmiotem krytyki także ze strony Unii Europejskiej. W przesłanym w ostatnich tygodniach...

7591

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]