Reklama

Co to jest neokonserwatyzm?

Co to jest neokonserwatyzm?

08.02.2004
Czyta się kilka minut
W latach 70. i 80. minionego stulecia w Stanach Zjednoczonych modny był kierunek intelektualny i polityczny określany mianem neokonserwatyzmu. Jednak czas neokonserwatyzmu - jak się zdawało - już minął. Jeden z głównych przedstawicieli tego kierunku, Irving Kristol, wprost powiedział, że Neokonserwatyzm jest martwy. Jednak razem z George'm W. Bushem neokonserwatyzm powrócił i o wielu doradcach prezydenta, od pani Rice po Paula Wolfowitza, mówi się w codziennym amerykańskim języku politycznym “neocons", czyli neokonserwatyści. Neokonserwatyzm miałby też być ideologią tej prezydentury. O co chodzi w tym martwym według jednych, bądź wciąż, według drugich, żywym stanowisku ideowym?.
P

Przede wszystkim poglądy gospodarcze obecnych neokonserwatystów amerykańskich są bardzo bliskie poglądom neoliberalnym na te kwestie. Neokonserwatyści stawiają na wolny rynek i wzrost gospodarczy. Są przekonani, że wolność handlu powinna być maksymalnie przestrzegana, ale równocześnie - co interesujące - to oni przywrócili językowi polityki pojęcie interesu narodowego. Ideologowie wojny w Iraku twierdzą, że interwencja amerykańska musiała być przeprowadzona z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że amerykański interes narodowy (tu rozumiany jako bezpieczeństwo) był zagrożony.

Neokonserwatyści mają szczególne stanowisko na temat demokracji. Naturalnie akceptują ją, jak wszyscy, ale z zastrzeżeniami. W tym zakresie ich poglądy zostały przedstawione najlepiej w znanej dzisiaj książce Fareeda Zakarii “The Illiberal Democracy". Fareed Zakaria był do...

3346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]