Ładowanie...
Witkacy o sztuce

Teraz otrzymaliśmy tom X w starannym opracowaniu Janusza Deglera, zawierający teksty Witkacego o sztuce publikowane w katalogach wystaw i czasopismach albo zachowane w rękopisie, jak pisany dla “Arkad" artykuł o Bronisławie Linkem (jedna z dwóch wypowiedzi o tym artyście) oraz odczyt “O istocie malarstwa", wygłoszony 22 lipca 1938 r. w Wiśle w ramach Kursów Wakacyjnych Instytutu Sztuki. Tekst najobszerniejszy to rozprawa “O Czystej Formie", powstała w latach 20. i wydrukowana w roku 1932 na łamach czasopisma “Zet", a zawierająca przystępny wykład podstawowych założeń teoretyczno-estetycznych autora. Jest tu też słynny “Regulamin Firmy Portretowej »S. I. Witkiewicz«" z 1925 roku oraz m. in. artykuły o formistach i formizmie.
“Teoretycznym formistą, a właściwie wyznawcą teorii Czystej Formy, byłem od szesnastego roku życia" - pisał Witkacy w zwięzłym “Bilansie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]