Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Holokaust
Artykuły na ten temat
Pamięć powraca nad Wilię. Jak zmieniają się relacje litewsko-żydowskie
Tomasz Otocki
Rezolucja litewskiego Sejmu w 80. rocznicę likwidacji getta wileńskiego była inspirowana obchodami rocznicy powstania w getcie warszawskim. Teraz Litwa…
Pułapki publicystyki historycznej. Kolejny głos w naszej debacie o Markowej
Jan Środoń
Opinia, która jest oskarżeniem ludzi o najokrutniejsze czyny – tutaj: o mord na ukrywanych Żydach – nie może być wywiedziona ze statystyki. Publikujemy kolejny…
Debata o Markowej i Ulmach. Ciąg dalszy polemiki
Zuzanna Radzik
Nie mamy pewności, że zdarzyło się to, co opisuje Jehuda Ehrlich. Ale czytelnikowi znającemu realia okupacji i inne relacje z okolic Łańcuta jego opowieść nie…
Człowiek, który milczał. O książce „Ptaki krzyczą nieustannie”
Jacek Taran
Banalność zła i obojętność wobec jego istoty – to oś biografii niemieckiego ornitologa Günthera Niethammera. Przez jej koleje prowadzą Beata Dżon-Ozimek i …
W Markowej nie było krwawej symetrii. Polemika
Wojciech Pięciak
Pisząc o beatyfikacji Ulmów, podaliśmy w „Tygodniku”, że mieszkańcy Markowej własnymi rękoma zabili 24 ukrywanych Żydów – czyli niemal tylu, ilu uratowali. To…
Prof. Grabowski: 200 tys. Żydów zabitych za sprawą Polaków – może to wręcz ostrożne szacunki
Jan Grabowski
LIST DO REDAKCJI | Autor „Judenjagd” polemizuje z „Tygodnikiem”.
Komu przeszkadza Barbara Engelking
Michał Okoński
Manipulacje rządowej propagandy, groźba medialnego wykorzystania, obsesja liczb, załatwianie historią współczesnych sporów… Na badaczy Zagłady czyhają same…
Noc się rozprasza. Życie i śmierć Jochena Kleppera
Mateusz Pojnar
Wiedział, że żona i córka zginą, bo są Żydówkami. Razem podjęli decyzję o samobójstwie. Bytom Odrzański, gdzie Jochen Klepper się urodził, odkrywa dziś tego…
Wybór Michasia. Opowieść o chłopcu ocalonym z Zagłady
Karolina Przewrocka-Aderet
„Wiesz, że cię kochamy, i że nasz dom jest twoim domem. Ale jesteś Żydem. Idź do swoich, należysz do nich” – powiedziała Helena Stachowicz chwilę przed tym,…
Co zobaczyć na VOD
Anita Piotrowska
Jak wiele da się wydobyć z kilku minut amatorskiego nagrania sprzed ponad osiemdziesięciu lat, zapisanego na zniszczonej taśmie 16 mm?
Rodzina Ulmów w drodze na ołtarze
MaM
Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii UImów z dziećmi z Markowej na Podkarpaciu. Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi…
Papież na wojnie
EA
Wybuchowy potencjał
MARTA HAWRYSZKO
,
Wojciech Konończuk
MARTA HAWRYSZKO, ukraińska historyczka: Jeden z moich przełożonych poradził mi, abym poczekała, aż wszyscy członkowie podziemia nacjonalistycznego wymrą, i…
Ich oczami
Marek Zając
Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau będzie los dzieci. Nie tylko dlatego, że zgodnie z prawami przemijania większość żyjących dziś…
Narodziny za drutami
Eliza Leszczyńska-Pieniak
Żydowskiego chłopca, który przyszedł na świat w wigilię 1943 r., polskie więźniarki nazwały Mojżeszem. Ukrywały go, dokarmiały. „Musi żyć” – powtarzały.
Piekło w Litzmannstadt
Błażej Torański
,
Mikołaj Mirowski
Błażej Torański, pisarz: Bezmiar cierpienia był tam tak wielki, że byłym więźniom kneblował usta. Im nikt nie chciał w te doświadczenia uwierzyć. Nawet…
Skradzione dzieciństwo
monika sieradzka
Podczas II wojny światowej tysiące polskich dzieci miały zasilić niemiecką rasę. Wywózka do Niemiec, a potem oderwanie od kochającej rodziny w Austrii to…
Szkiełko i oko
Małgorzata Gwóźdź
Jak młodzież przeżywa losy rówieśników sprzed ponad 75 lat? Czy emocje są potrzebne w edukacji historycznej?
Poszerzenie mapy
Lektor
Yad Vashem przeprasza
Karolina Przewrocka-Aderet
„Przepraszamy za bardzo niefortunny incydent – pisze Yad Vashem o materiałach filmowych zaprezentowanych podczas V Światowego Forum Holokaustu. – Nie…
Biografia jako argument
Małgorzata Gwóźdź
Rola byłych więźniów niemieckich kacetów w świadczeniu o historii jest nieoceniona, by nie powiedzieć – fundamentalna.
Uspokoić sen
Patrycja Bukalska
Im są starsi, tym silniej nękają ich nocne koszmary. Byli więźniowie obozów czasem boją się zasnąć.
Fałszerze z Berna
Agnieszka Kamińska
,
Jakub Kumoch
Jakub Kumoch, współautor książki „Lista Ładosia”: Każdy z członków grupy miał pomocników, a ci swoich. Gdyby uwzględnić wszystkie kręgi wtajemniczonych, w tę…
Dorwać katów
Filip Gańczak
Trwający w Hamburgu proces byłego strażnika z KL Stutthof to jeden z ostatnich akordów sądowych rozliczeń z Holokaustem. Ich bilans pozostawia duży niedosyt.
Trzydzieści milionów danych
Piotr Litka
Wiele materiałów o więźniach obozów – oraz szerzej: o ofiarach II wojny światowej – jest dziś dostępnych w internecie. Przedstawiamy krótki przewodnik.
Zdjęcia z wnętrza
Piotr Kosiewski
Po raz pierwszy udostępniono w całości fotografie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. To jedyna taka kolekcja, przedstawiająca życie stołecznej społeczności…
Pytania o pamięć
Marek Zając
Przeszłość nieubłaganie oddala się i stygnie, zmienia w suchą wiedzę. Z reguły jeszcze tylko pokolenie wnuków ma emocjonalny stosunek do historii dziadków.…
Rozgrywanie pamięci
Karolina Przewrocka-Aderet
Nie udzielając głosu prezydentowi Dudzie, Izrael nie udziela go Polsce: tej, w której przez ostatnich 30 lat wykonano ogromną pracę nad pamięcią o polsko-…
Popiół na sercu
Barbara Engelking
Studiując Zagładę, dowiedziałam się, że zło jest silniejsze od dobra. I że nie ma sposobu, żeby odmienić przeszłość; że zło, które się stało, jest…
Popiół na sercu
Barbara Engelking
MEDAL ŚW. JERZEGO Odpowiedzialność i troska mają wymiar społeczny. Chociaż zarzuca nam się uprawianie pedagogiki wstydu, a my w rewanżu określamy obecną…
Lekcje troski
Michał Okoński
MEDAL ŚW. JERZEGO Kapituła nagradza Barbarę Engelking za przywracanie naszej pamięci imion i nazwisk ofiar Zagłady. Za empatię i wrażliwość, z jaką opisuje ich…
Poza słowami
Michał Okoński
MEDAL ŚW. JERZEGO Barbarze Engelking nie chodzi o nasze samopoczucie. Nie chodzi też o „wizerunek Polski”. Chodzi o empatię wobec tych, którzy zginęli. O…
Żydzie, Hitler po cię idzie
Dawid Golik
Nie wolno Żydów krzywdzić, „może taki Żyd modli się lepiej niż niejeden katolik” – wołał w kazaniu ks. Józef Śledź, proboszcz z Ochotnicy Górnej. Czy…
Pasażerka z bydlęcych wagonów
Dorota Kozińska
Z niecierpliwością wyczekiwałam izraelskiej premiery opery Mieczysława Wajnberga. Rezultat przeszedł wszelkie oczekiwania.
Film ZDF przed polskim sądem
Wojciech Pięciak
Sprawiedliwości stało się zadość, przynajmniej formalnie: 28 grudnia krakowski Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie, którą niemieckiej stacji ZDF wytoczył 94-…
Problem polsko-polski
Yehuda Bauer
,
Karolina Przewrocka-Aderet
Prof. Yehuda Bauer, historyk: Prawdziwym przedmiotem debaty wokół polsko-izraelskiej deklaracji premierów jest walka narodowego, prawicowego rządu z polskim…
Szabat premierów
Karolina Przewrocka-Aderet
Pechowy tydzień dla Benjamina Netanjahu: walka z ultraortodoksyjnymi politykami o obowiązkową dla ich elektoratu służbę wojskową, ciąg dalszy sagi oskarżeń o…
Ustawa o IPN: Po co nam to było
Paweł Bravo
Po wspólnym oświadczeniu premierów Izraela i Polski wszyscy powinni być zadowoleni – tylko dlaczego trudno czuć ulgę?
Porozumienie z Izraelem
Karolina Przewrocka-Aderet
Osiem godzin – tyle w wydaniu rządu trwało wycofanie się z bezsensownych zapisów ustawy o IPN.
Pejzaż po katastrofie
Joanna Niżyńska
Przez ostatnie ćwierć wieku, zwłaszcza po debacie o Jedwabnem, tworzyliśmy w USA coraz lepszy obraz Polski. Po nowelizacji ustawy o IPN nasza praca legła w…
Cisi Sprawiedliwi
Karolina Przewrocka-Aderet
Lista Sprawiedliwych wśród Narodów Świata liczy niemal 27 tys. nazwisk, w tym prawie 7 tys. polskich. Nie jest zamknięta. Problem w tym, że instytutowi Yad…
Pewnego razu w Jerozolimie
Karolina Przewrocka-Aderet
Wobec wielu niewiadomych i cytowań „za anonimowymi izraelskimi źródłami” o spotkaniu delegacji polskiej i izraelskiej można powiedzieć niewiele. Z całą…
Ich krew nie była taka czerwona
Aleksander Smolar
,
Michał Okoński
ALEKSANDER SMOLAR: W miarę wspólna opowieść o Polsce rozjechała się po Smoleńsku. Znów żyjemy na cmentarzach, opowiadając tragiczne historie o polskim losie.…
Niepoliczalni
Michał Okoński
Pisanie tekstu o tym, jak szacować liczbę Żydów, których w czasie wojny zabili Polacy, jest doświadczeniem upiornym. W gąszczu cyfr ginie ludzki los.
Ugryźć się w język
Anna Dziewit-Meller
Od dawna już tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym.
Kto pomagał, kto zabijał
Antoni Sułek
Będzie to rzecz o jednym miejscu. Nie wiemy, na ile reprezentatywnym. Kawałek prowincji, okupacja, Żydzi i Polacy. I opowieść o bohaterstwie i draństwie.
Nie możemy zmieniać historii
Naftali Bennett
,
Karolina Przewrocka-Aderet
NAFTALI BENNETT, minister edukacji Izraela: Obozy były niemieckie, Polska była ofiarą Niemców i z nimi walczyła. Ale wielu Polaków pomagało w zabijaniu Żydów i…
Niepamięć narodowa
Dariusz Libionka
,
Michał Okoński
DARIUSZ LIBIONKA, historyk Zagłady: Polacy brali udział w zabijaniu Żydów. Mówimy o tym publicznie, ale nie wbrew faktom.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »