Reklama

Ładowanie...

Co zobaczyć na VOD

06.01.2023
Czyta się kilka minut
Jak wiele da się wydobyć z kilku minut amatorskiego nagrania sprzed ponad osiemdziesięciu lat, zapisanego na zniszczonej taśmie 16 mm?
Kadr z filmu „Trzy minuty zawieszone w czasie”
Kadr z filmu „Trzy minuty zawieszone w czasie” / Materiały prasowe
O

Okazuje się, że na takim skrawku celuloidu odnaleźć można całą epicką opowieść. O mieszkańcach pewnego przedwojennego miasteczka na Mazowszu, o pozostawionych i niepozostawionych przez nich śladach, a także coś o naturze filmowego medium.

„Trzy minuty zawieszone w czasie” zrealizowała debiutująca w dokumencie Bianca Stigter, holenderska historyczka, prywatnie żona Steve’a McQueena (tego od „Głodu”, „Wstydu” i „Zniewolonego”). To on zresztą współprodukował jej film o nasielskich Żydach, utrwalonych latem 1938 roku kamerą żydowskiego turysty z Nowego Jorku. Materiał z wakacyjnych podróży po Europie, przypadkiem odnaleziony przez wnuka, dziś został poddany drobiazgowemu śledztwu. Efektem jest nie tylko rekonstrukcja fragmentów świata zamordowanego chwilę później, ale i pasjonujący esej o tym, w jaki sposób fotografia czy kino przemienia się w cudowny wehikuł uruchamiający różne...

5297

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]