Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 36/2008
Data wydania:
07.09.2008
Numer wydania:
36
Rok wydania:
2008
Edytorial
Nieszczęsne katalogi
Ks. Adam Boniecki
IPN nie wpisał nazwiska Wałęsy do katalogu "osób rozpracowywanych". O co chodzi? Biuro Lustracyjne IPN zostało zobowiązane (ustawą z 18 grudnia 1998…
Komentarze
Piękno odrąbanej głowy
Michał Olszewski
35. numer "Przekroju" przynosi swoim czytelnikom prawdziwy cymes: tekst o wojnie narkotykowej w Meksyku ilustruje duża, ładnie skomponowana…
Pytanie o Krawczyka
Roman Graczyk
Prezydent RP nie zgodził się, żeby Andrzej Krawczyk został polskim ambasadorem na Słowacji.
Kraj
M jak miłość, P jak polityka
Jarosław Flis
Medialna atrakcyjność teleturnieju "Prezydent-Premier" wzmacniana jest przez kontrast osobowości Kaczyńskiego i Tuska. Wzajemne żale tylko zaostrzają…
Czas się kończy
Edmund Wnuk-Lipiński
U podstaw głębokiego podziału środowisk opiniotwórczych leży odmienny sens pytań o Polskę. Jedni pytają "jaka Polska?", drudzy - "czyja Polska?…
36/08
TP 34/08
Hodowla dobrobytu
Janusz A. Majcherek
Domaganie się od innych, by płodzili dzieci, które będą pracowały na nasze emerytury, to instrumentalizacja istot ludzkich.
Wiara
Prowincjał może wszystko
O. Ryszard Bożek
Tomasz Potkaj: Czytając uważnie pierwsze wypowiedzi Ojca jako nowo wybranego prowincjała, miałem wrażenie, że ma Ojciec problem z odniesieniem się do pytań…
Wieża z kości
Maciej Müller
,
Tomasz Ponikło
Ojciec Rydzyk tworzy Polskę w Polsce. Alternatywny świat odgrodzony od rzeczywistości.
Czy ojciec dyrektor jest celebrytą?
Tomasz Potkaj
671 000 haseł - tyle pokazuje najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa po wpisaniu frazy "Tadeusz Rydzyk". Dla porównania: Lech Wałęsa pojawia się…
Spotkanie z grzechem
O. Wiesław Dawidowski
Miała na imię Lidia. W wieku szesnastu lat odeszła od Kościoła. Nic nadzwyczajnego, ostatecznie wielu ludzi porzuca wiarę i niewielu robi z tego tragedię.…
Milczenie Boga
Abp Józef Życiński
Po długim czasie umarł król egipski. Izraelici narzekali na swoją ciężką pracę i jęczeli, a narzekanie ich dochodziło do Boga. I wysłuchał Bóg ich jęku,…
Kredyt, księże dobrodzieju?
Katarzyna Bartman
Narodowy Bank Polski będzie uczył księży biznesu i ekonomii, sponsorując trzymiesięczny kurs wart 3 tys. złotych od osoby. Ta wiadomość wywołała w mediach…
Kod Biblii II
Ks. Henryk Witczyk
Ks. Henryk Witczyk: Pismo jest nieomylne w sprawach zbawienia. Już św. Augustyn głosił, że tylko w tej kwestii. Kiedy pojawiły się nauki przyrodnicze, wielu…
Czy można żyć bez grzechu?
Ks. Andrzej Draguła
Św. Jan odpowiada na pozór sprzecznie. Pisze: "Jeżeli twierdzimy, że nie ma w nas żadnego grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy…
36/08
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Biedna Europa patrzy na Gruzję
Wojciech Pięciak
Unia Europejska musiała pokazać jedność: jej brak spowodowałby, że przestałaby liczyć się dla Rosji jako poważny partner w rozgrywce wokół Gruzji. Czy to…
Z Alaski do Waszyngtonu
Magdalena Rittenhouse
Jeśli John McCain wygra, wiceprezydentem USA po raz pierwszy w historii zostanie kobieta: 44-letnia pani gubernator Alaski, a w przeszłości wicemiss piękności…
Polityczny huragan
Magdalena Rittenhouse
Miało być jak u Hitchcocka: najpierw polityczne trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Jest inaczej. Bo owszem, polityczne trzęsienie było, i to niejedno.…
Nauka
Szukam, więc jestem
Mikołaj Leszczuk
,
Michał Kuźmiński
Mikołaj Leszczuk,teleinformatyk: Wyszukiwarce najtrudniej odgadnąć, czego tak naprawdę poszukujemy.
Kultura
Nocna alchemia
Marian Stala
W słowach Romana Honeta słyszę nieustanny niepokój i doznanie bolesności, towarzyszące gromadzeniu i odsłanianiu prawdy. O sobie, o świecie.
Zimbabwe, Polska
Lektor
Peter Godwin: GDZIE KROKODYL ZJADA SŁOŃCE - zaprzątnięci polskimi sporami, które coraz bardziej przypominają kłótnie dzieci o miejsce na trzepaku, mało…
Muzeum jako barometr
Piotr Kosiewski
"Punkty odniesienia" pokazują jedną z najciekawszych kolekcji sztuki powstałych po 1989 r. I dają okazję do refleksji nad stanem polskich kolekcji…
Jogin z kamerą
Anita Piotrowska
Życie Milarepy - mistyka, poety, duchowego mistrza - to jedna z najważniejszych narracji w tybetańskiej kulturze.
Każdy jest Innym
Agnieszka Sabor
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zakończyło - rozpisany na kilka miesięcy - projekt "1001 działań na rzecz dialogu".
36/08
Prof. Mieczysław Klimowicz zmarł we Wrocławiu w wieku 89 lat.
Emocje rozgrzane do czerwoności
Ewa Szczecińska
W Filharmonii Narodowej zakończył się trwający dwa tygodnie karnawał fortepianu, w którym był czas na ekstazę, wzruszenia i refleksję.
Powrót do przeszłości
Anita Piotrowska
Zastanawia jesienny wysyp filmów i programów o tematyce historycznej w polskiej telewizji. Czy oznacza on coś więcej niż krzewienie słusznej "polityki…
36/08
Wratislavia Cantans
Felietony
Nietrwałość
Ewa Szumańska
Przeminęła Olimpiada. Znikła z ekranów, szpalt i rozmów, wyparowała, wpadła w czarną dziurę. Raz na cztery lata wyrusza jak wielki, wędrowny cyrk, lokuje się w…
Wydoić żaka
Jan Klata
Każdy wie, że żywot żaka to ciągłe juwenalia. Przeto zazdrości żakowi życia bankier, zazdrości restaurator, zazdrośni są także lekarz, piekarz i dekarz.…
Ojciec dyrektor przetrwa wszystkie burze
Wojciech Bonowicz
Mimo że od wielu lat na falach Radia Maryja, w Telewizji Trwam oraz w "Naszym Dzienniku" powraca motyw niepokoju o los tych instytucji i kłód…
Nasz wstyd
Józefa Hennelowa
Jeden z serwisów informacyjnych TVP w niedzielę 31 sierpnia zakomunikował o "obchodach rocznicy strajków sierpniowych". Bez sensu oczywiście. To były…
Zmysły
Dobre, bo niezdrowe
Michał Kuźmiński
Smażony na głębokim tłuszczu batonik Mars chrupie i w pierwszym kontakcie blokuje wszelkie doznania. Potem powraca smak. Słona skorupka z frytury na zewnątrz,…
Dodatki w numerze TP 36/2008
Wratislavia Cantans 2008 (36/2008)
Brytyjski profil
Paul McCreesh
Nadchodzi kolejny rok, a wraz z nim okazja, by zaznajomić się ze znakomitym repertuarem muzyki chóralnej i religijnej, która tworzy rdzeń "Wratislavii…
Powrót na Wyspy
Andrzej Chłopecki
Słuchając muzyki różnych nacji, można myśleć o narodowych charakterach. Jak jest z Polakami, a jak z Brytyjczykami, którym poświęcono lwią część programu…
Szaleństwo kontrolowane
Jacek Kaspszyk
Jacek Kaspszyk, dyrygent: Patriotyzm Anglików polega na tym, że kochają swoją ulicę i drzwi pomalowane od lat tak samo. U nas patriotyzm łączymy z szukaniem i…
Bach Koopmana
Piotr Maculewicz
Styl holenderskiego dyrygenta stał się czymś w rodzaju punktu odniesienia. Niegdyś ekstrawagancki, obecnie postrzegany jako "umiarkowany" - doskonale…
Mykietyn: Szkic do portretu
Ewa Szczecińska
Muzyczne dźwięki mają w sobie ogromny teatralny potencjał. W ostatnich utworach jeden z bohaterów tegorocznej "WratislaviI" wykorzystuje go do…
Katolik ponad podziałami
Joanna Grotkowska
James MacMillan, kompozytor-rezydent "Wratislavii Cantans", jest jednym z najbardziej hołubionych artystów brytyjskich. Przystępna aura jego muzyki…
Barbara Skarga 1919-2009
Marna Europa
Barbara Skarga
Barbara Skarga, filozof: Stulecia zależności od Mongołów musiały wywrzeć wpływ na ludność Rosji i zostawić piętno na jej sposobie myślenia. Stąd to…