Reklama

Spotkanie z grzechem

Spotkanie z grzechem

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Miała na imię Lidia. W wieku szesnastu lat odeszła od Kościoła. Nic nadzwyczajnego, ostatecznie wielu ludzi porzuca wiarę i niewielu robi z tego tragedię. Oddała się ateizmowi, scjentyzmowi, okultyzmowi. Był seks, narkotyki, rock’n’roll. Po latach na jej drodze stanął jakiś zwariowany ksiądz, który zamiast siedzieć na parafii tworzył "konfesjonały" na zlotach hippisów. Uważał, że ludzie na ogół są dobrzy, jedynie zły świat czyni ich grzesznikami. Długo rozmawiali, a Lidia miała tylko jedną skargę. "Dlaczego przez tyle lat nikt nie zapytał, czemu odeszłam? Dopiero ty".
K

Kościół jest wspólnotą świętych i grzeszników. Ten slogan bywa przytaczany często, gdy ludzie Kościoła, zarówno świeccy, jak i duchowni, są konfrontowani z grzechami członków wspólnoty. Odnoszę wrażenie, że czasem ten slogan bywa używany jako swoisty wentyl bezpieczeństwa mający chronić dobre imię wspólnoty. Co gorsza, tym sloganem czasem zasłania się brak reakcji na ewidentne zło w społeczności uczniów Jezusa.

Tymczasem On dobrze wiedział, jak bardzo zło potrafi przybrać się w szatę dobra. Po to, by uwieść wybranych. Był świadom, jak łatwo głos sumienia może zostać zagłuszony przez oczarowanie grzechem, uniemożliwiając powrót do Boga. Dlatego pozostawił zasadę braterskiego napomnienia i odpowiedzialności za innych. "Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli nie usłucha, weź ze sobą jeszcze jednego albo dwóch".

Chętnych do...

2605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]