Reklama

Milczenie Boga

Milczenie Boga

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Po długim czasie umarł król egipski. Izraelici narzekali na swoją ciężką pracę i jęczeli, a narzekanie ich dochodziło do Boga. I wysłuchał Bóg ich jęku, pamiętał bowiem o swym przymierzu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem. Wj 2, 23n
D

Długi czas naznaczony niewolą, cierpieniem i ciężką pracą mógł rodzić u Izraelitów poczucie beznadziejności i zmęczenia życiem. Rytm codziennej harówki raczej nie skłaniał do teologicznych przemyśleń o przymierzu zawartym z Bogiem przez Abrahama. Mogło ono wydawać się odległe, abstrakcyjne, pozbawione jakichkolwiek odniesień do codziennych realiów życiowych. W przestrzeniach między pustynią a stepem milczenie Boga mogło skłaniać do opinii, iż zamknął się już definitywnie wielki okres patriarchów i nie należy dłużej czekać na żadne nadzwyczajne wydarzenia historii zbawczej. Nie nadejdzie żadne nowe pokolenie Izaaków. Żaden nowy Jakub nie będzie mocował się z Bogiem w bezsenną noc. Wszystko jakoś się uśredniło, poszarzało, znijaczało. Nie będzie już więcej proroków ani mężów Bożych, którzy staną na wysokości wielkich wyzwań.

Podobny pesymizm miałby jakieś...

2103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]