Reklama

Ładowanie...

Milczenie Boga

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Po długim czasie umarł król egipski. Izraelici narzekali na swoją ciężką pracę i jęczeli, a narzekanie ich dochodziło do Boga. I wysłuchał Bóg ich jęku, pamiętał bowiem o swym przymierzu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem. Wj 2, 23n
D

Długi czas naznaczony niewolą, cierpieniem i ciężką pracą mógł rodzić u Izraelitów poczucie beznadziejności i zmęczenia życiem. Rytm codziennej harówki raczej nie skłaniał do teologicznych przemyśleń o przymierzu zawartym z Bogiem przez Abrahama. Mogło ono wydawać się odległe, abstrakcyjne, pozbawione jakichkolwiek odniesień do codziennych realiów życiowych. W przestrzeniach między pustynią a stepem milczenie Boga mogło skłaniać do opinii, iż zamknął się już definitywnie wielki okres patriarchów i nie należy dłużej czekać na żadne nadzwyczajne wydarzenia historii zbawczej. Nie nadejdzie żadne nowe pokolenie Izaaków. Żaden nowy Jakub nie będzie mocował się z Bogiem w bezsenną noc. Wszystko jakoś się uśredniło, poszarzało, znijaczało. Nie będzie już więcej proroków ani mężów Bożych, którzy staną na wysokości wielkich wyzwań.

Podobny pesymizm miałby jakieś...

2103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]