Reklama

Zimbabwe, Polska

Zimbabwe, Polska

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Peter Godwin: GDZIE KROKODYL ZJADA SŁOŃCE - zaprzątnięci polskimi sporami, które coraz bardziej przypominają kłótnie dzieci o miejsce na trzepaku, mało zwracamy uwagi na świat - no, z wyjątkiem Gruzji. Kolejny akt dramatu w odległym kącie Afryki zainteresowania u nas nie wzbudzi. A taki dramat toczy się właśnie w Zimbabwe, niegdyś Rodezji Południowej, gdzie po przejęciu władzy w 1980 r. przez czarną większość przyjęto zrazu zasadę wielorasowości, a gospodarka rolna, oparta na plantacjach białych farmerów, rozwijała się znakomicie. Niestety do czasu.
"Gdzie krokodyl zjada słońce", okładka
P

Peter Godwin opowiada o kraju, w którym opozycja bezskutecznie usiłuje odebrać władzę sędziwemu dyktatorowi Robertowi Mugabe (tytułowy krokodyl to znak jego rodu), kraju politycznego terroru, narastającej katastrofy gospodarczej i hiperinflacji, dziesiątkowanym przez epidemię AIDS. Opowiada także o rodzinnej tajemnicy, która niespodziewanie łączy współczesne Zimbabwe z wojenną tragedią Polski i polskich Żydów.

Autor urodził się w 1957 r. w ówczesnej Rodezji Południowej; jego rodzice, Helen i George, lekarka i inżynier, przybyli tam po II wojnie z Anglii i szybko wrośli w nowy kraj. Z wykształcenia jest prawnikiem, z wyboru - dziennikarzem, realizował m.in. filmy dokumentalne dla BBC. Akcja książki zaczyna się w lipcu 1996: Peter przyjeżdża do stolicy Zimbabwe, Harare, na wiadomość, że jego ojciec jest umierający. Krążąc między domem a szpitalem, zauważa nagle...

3688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]