Reklama

Muzeum jako barometr

Muzeum jako barometr

02.09.2008
Czyta się kilka minut
"Punkty odniesienia" pokazują jedną z najciekawszych kolekcji sztuki powstałych po 1989 r. I dają okazję do refleksji nad stanem polskich kolekcji publicznych.
Wilhelm Sasnal, „Bayer, 2000” / Muzeum Narodowe w Warszawie
O

Oglądamy prace uzyskane przez Fundację Zbiorów Sztuki Współczesnej założoną w 1996 r. przez Muzeum Narodowe oraz Kancelarię Gessel. Jej powołanie było próbą wypełnienia luki w kolekcji warszawskiej placówki, która powstała po załamaniu się systemu finansowania zakupów dzieł sztuki ze środków publicznych. Od samego początku środki fundacyjne pochodziły ze źródeł prywatnych. Tak też ma pozostać w przyszłości.

W ciągu dekady udało się nabyć 40 dzieł 18 artystów. Większość prac powstała niedawno, ale niektóre pochodzą z lat 70., m.in. Tomasza Ciecierskiego i Grzegorza Kowalskiego. Na liście zakupów znalazły się ważne nazwiska dla sztuki najnowszej, ale są także zaskakujące braki. Można zrozumieć głosy rozczarowania po jej obejrzeniu: na tej podstawie nie uda się ułożyć słownika polskich artystów przełomu XX i XXI wieku. Nie takie też były ambicje twórczyni zbioru...

8378

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]