Reklama

Czy ojciec dyrektor jest celebrytą?

Czy ojciec dyrektor jest celebrytą?

02.09.2008
Czyta się kilka minut
671 000 haseł - tyle pokazuje najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa po wpisaniu frazy "Tadeusz Rydzyk". Dla porównania: Lech Wałęsa pojawia się w 1 780 000 hasłach, a Doda, najpopularniejsza postać polskiego show biznesu, aż w 13 800 000.
A

A kto oni tacy, owi znani?" - pyta prof. Zygmunt Bauman w przedmowie do książki medioznawcy, prof. Wiesława Godzica "Znani z tego, że są znani. Celebryci w kulturze tabloidów", za sprawą której w języku polskim przyjęło się (choć nie powszechnie) to angielskie określenie. Na początek więc, zanim przejdziemy do rzeczy, kilka słów wyjaśnienia.

Kto to jest celebryt

W anglojęzycznej popkulturze określenie celebrity (pochodzące od łacińskiego czasownika celebrare - wyróżniać, honorować) oznacza osoby powszechnie znane, rozpoznawalne, wzbudzające zainteresowanie mediów i ich odbiorców. W Polsce od połowy lat 90., kiedy zaczął się tworzyć rynek mediów zajmujących się wyłącznie show biznesem, postaci te określano nieco prowincjonalnym mianem gwiazd (stąd kolejne festiwale i "aleje gwiazd" w różnych miejscach Polski).

...
10755

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]