Reklama

Hodowla dobrobytu

Hodowla dobrobytu

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Domaganie się od innych, by płodzili dzieci, które będą pracowały na nasze emerytury, to instrumentalizacja istot ludzkich.
S

Słusznie protestuje Józefa Hennelowa ("TP", nr 31/08) przeciw traktowaniu wzrostu długości życia Polaków, czyli starzenia się społeczeństwa, jako powodu nieszczęścia. Nie mniej dyskusyjne są sugestie, by przeciwstawiać się temu zjawisku zwiększając przyrost naturalny. Takie właśnie oceny zawarte są w raporcie "Wyzwania demograficzne. Elementy diagnozy, przesłanki rekomendacji", przygotowanym przez zespół doradców rządowych.

Przytaczany najczęściej (także w przywołanym raporcie) powód zaniepokojenia wzrostem średniej wieku oraz towarzyszącą mu depopulacją ma wynikać ze spadku liczby pracujących i zasilających składkami systemy emerytalne, czyli - nazywając rzecz po imieniu - utrzymujących przyszłych emerytów, będących obecnie w sile wieku, ale zaniepokojonych o przyszłość. Ponieważ wydłuża się średnia długość życia (co jest przecież zjawiskiem pozytywnym), w ...

8380

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]