Reklama

Nocna alchemia

Nocna alchemia

02.09.2008
Czyta się kilka minut
W słowach Romana Honeta słyszę nieustanny niepokój i doznanie bolesności, towarzyszące gromadzeniu i odsłanianiu prawdy. O sobie, o świecie.
D

Debiut ("alicja", 1996) był uderzająco mocny; dzisiaj słyszę to znacznie lepiej niż przed laty. W drugiej książce ("Pójdziesz synu do piekła", 1998) jego dykcja brzmiała jeszcze ostrzej i oryginalniej. Tom trzeci ("»serce«", 2002) był - raz jeszcze zapisuję wrażenie z ponownej lektury - poszukiwaniem nowego tonu, ucieczką przed groźbą zastygnięcia w jednym, dobrze opanowanym i  rozpoznawalnym przez czytelników geście.

Nowy poetycki zbiór ("baw się i kilka innych wierszy o rzeczach ważnych") powstawał niespiesznie, przez sześć ostatnich lat. Głos, który się w nim odzywa, brzmi znajomo, ale też inaczej niż w poprzedniej dekadzie. Jego ton wydaje się spokojniejszy i pełniejszy. Inaczej mówiąc: jest ten zbiór dokonywanym w drodze sumowaniem doświadczeń, jest także nowym otwarciem. Przede wszystkim jednak: potwierdza on wysokie miejsce Romana Honeta w poezji...

12282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]