Reklama

open eyes economic summit 2019

Emocje rozgrzane do czerwoności

Emocje rozgrzane do czerwoności

02.09.2008
Czyta się kilka minut
W Filharmonii Narodowej zakończył się trwający dwa tygodnie karnawał fortepianu, w którym był czas na ekstazę, wzruszenia i refleksję.
Jan Lisiecki i Howard Shelley, Warszawa 2008 / fot. Julian Multarzyński
F

Fortepian: sam instrument i jego skomplikowany mechanizm, rezultat pasji i marzeń konstruktorów od wielu pokoleń. Brzmienia: harfowe, klawesynowe, gitarowe, perkusyjne, i takie, w których dźwięki przechodzą przez liczne fazy - od grzmotu aż po opalizujące alikwotami, rozpływające się w ciszy wybrzmienia. Współczesne koncertujące kolosy - steinway, yamaha, i intymne mini-fortepiany, instrumenty dawne bądź ich współczesne kopie - Erarda, Pleyela, Grafa, Weimesa. I fortepianowa muzyka: od wieku XVIII po współczesność, z Chopinem w centrum. Muzyka wykonywana zgodnie z kanonami, intrygująco bądź obrazoburczo; nowocześnie, awangardowo i historycznie. Mylą się ci, którzy sądzą, że fortepian i fortepianowa muzyka to domena skostniałej, konserwatywnej publiczności. Trudno o dziedzinę, w której toczyłaby się bardziej otwarta dyskusja na temat zachodniej kultury, mozaiki tradycji, w ...

4507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]