Reklama

Ładowanie...

Emocje rozgrzane do czerwoności

02.09.2008
Czyta się kilka minut
W Filharmonii Narodowej zakończył się trwający dwa tygodnie karnawał fortepianu, w którym był czas na ekstazę, wzruszenia i refleksję.
Jan Lisiecki i Howard Shelley, Warszawa 2008 / fot. Julian Multarzyński
F

Fortepian: sam instrument i jego skomplikowany mechanizm, rezultat pasji i marzeń konstruktorów od wielu pokoleń. Brzmienia: harfowe, klawesynowe, gitarowe, perkusyjne, i takie, w których dźwięki przechodzą przez liczne fazy - od grzmotu aż po opalizujące alikwotami, rozpływające się w ciszy wybrzmienia. Współczesne koncertujące kolosy - steinway, yamaha, i intymne mini-fortepiany, instrumenty dawne bądź ich współczesne kopie - Erarda, Pleyela, Grafa, Weimesa. I fortepianowa muzyka: od wieku XVIII po współczesność, z Chopinem w centrum. Muzyka wykonywana zgodnie z kanonami, intrygująco bądź obrazoburczo; nowocześnie, awangardowo i historycznie. Mylą się ci, którzy sądzą, że fortepian i fortepianowa muzyka to domena skostniałej, konserwatywnej publiczności. Trudno o dziedzinę, w której toczyłaby się bardziej otwarta dyskusja na temat zachodniej kultury, mozaiki tradycji, w ...

4507

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]