Reklama

Dobre, bo niezdrowe

Dobre, bo niezdrowe

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Smażony na głębokim tłuszczu batonik Mars chrupie i w pierwszym kontakcie blokuje wszelkie doznania. Potem powraca smak. Słona skorupka z frytury na zewnątrz, gradientem przenika do skarmelizowanego wnętrza. Mikstura konsystencji przenika się z miksturą smaków.
M

Momenty obcowania z prawdziwie Morderczym Jedzeniem wprawiają w ruch takie pokłady wrażeń, że nie zaspokoiłaby ich żadna, najwymyślniejsza nawet kuchnia fusion. Wszystko to pewnie z dwóch powodów. Po pierwsze, winna jest ekscytacja towarzysząca naruszeniu tabu. Przyjemne pożądanie wyzwala w nim obietnica posmakowania czegoś, co u innych wywołuje brzydki grymas oznaczający "fuj". W dodatku trzeba porzucić troskę o drożność arterii, stan wątroby i wyjąć baterie z licznika kalorii.

Po drugie - Mordercze Jedzenie wyłuskuje z podświadomości mnóstwo wspomnień. Dzieciństwo. Wakacje. Zapach asfaltu przy plaży. Jakiś wieczór gdzieś tam. Żar ogniska.

***

Można dobrze wiedzieć, z czego składa się parówka, choćby i sama krowa nie zdawała sobie sprawy, że ma takie części. Ale co poradzić, gdy przy kasie na stacji benzynowej pachnie cudownie...

10368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]