Z Alaski do Waszyngtonu

Jeśli John McCain wygra, wiceprezydentem USA po raz pierwszy w historii zostanie kobieta: 44-letnia pani gubernator Alaski, a w przeszłości wicemiss piękności tego stanu.

02.09.2008

Czyta się kilka minut

Lubi wysokie obcasy, chodzi po górach i biega w maratonach. Jako nastolatka grała w koszykówkę. Przezwisko, które wtedy zyskała ze względu na agresywny styl gry - "Barracuda", czyli żyleta - przylgnęło do niej na resztę życia.

Pochodząca z nauczycielskiej rodziny, Sarah Palin jest gorliwą chrześcijanką. Wychowuje pięcioro dzieci. Najmłodszego synka urodziła w kwietniu - choć badania prenatalne wykazały, że ma zespół Downa, Palin, która opowiada się za delegalizacją aborcji, zdecydowała się utrzymać ciążę. Trzy dni po porodzie wróciła do pracy. Jej najstarszy syn zaciągnął się do armii i we wrześniu wyjeżdża do Iraku.

Opowiada się za nieograniczaniem prawa do posiadania broni. Atrakcyjna kobieta, poluje, łowi ryby i w przeszłości dała jasno do zrozumienia, że los polarnych niedźwiedzi obchodzi ją mniej niż możliwości rozwoju gospodarczego Alaski. Jest także zwolenniczką uruchomienia odwiertów ropy w tym stanie - co wzbudza sprzeciw ekologów, ale co zdaniem Sary Palin zagwarantuje Ameryce energetyczną niezależność.

Urodzona w Idaho, przeprowadziła się z rodzicami na Alaskę jako małe dziecko. W szkole średniej zakochała się w przyszłym mężu, pół-Eskimosie. Po trzech latach college’u w Idaho (jako specjalizację obrała politologię), pracowała krótko jako dziennikarka sportowa.

Jak sama twierdzi, jest typową matką wożącą dzieci na mecze hokeja, a jej zaangażowanie w życie publiczne rozpoczęło się od pracy w szkolnym komitecie rodzicielskim. Została członkiem rady miasteczka Wasilla, a potem jego burmistrzem, bo niepokoiło ją marnotrawienie pieniędzy podatników. W 2006 r. wystartowała w wyborach na stanowisko gubernatora stanu, aby, jak mówiła, ukrócić nadużycia zamieszanego w skandale poprzednika. I odniosła miażdżące zwycięstwo.

Choć jest zwolenniczką cięć podatkowych, jako gubernator przyczyniła się do poważnego zwiększenia opodatkowania firm naftowych Alaski, narażając się tym samym wielu prominentnym politykom Partii Republikańskiej. Walczyła z korupcją, ale w tej chwili to przeciw niej toczy się śledztwo - zarzucono jej, że z przyczyn osobistych doprowadziła do rezygnacji podwładnego.

Kilka miesięcy temu, zapytana w programie MSNBC, co sądzi na temat ewentualności kandydowania z McCainem, odpowiedziała, że nie ma pojęcia, co należy do zadań wiceprezydenta i czym tak naprawdę całymi dniami zajmuje się osoba piastująca to stanowisko.

Na Alasce Sarah Palin jest niezwykle popularna: w sondażach popiera ją 80, czasem nawet 90 proc. mieszkańców stanu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Ur. 1969. Reperterka, fotografka, była korespondentka Tygodnika w USA. Autorka książki „Nowy Jork. Od Mannahaty do Ground Zero” (2013). Od 2014 mieszka w Tokio. Prowadzi dziennik japoński na stronie magdarittenhouse.com. Instagram: @magdarittenhouse.

Artykuł pochodzi z numeru TP 36/2008