Reklama

Każdy jest Innym

Każdy jest Innym

02.09.2008
Czyta się kilka minut
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zakończyło - rozpisany na kilka miesięcy - projekt "1001 działań na rzecz dialogu".
C

Czy to, nadużywane często, pojęcie ma jeszcze sens? Już tylko ostatnie wydarzenia w Gruzji czy Tybecie wskazują, że międzykulturowego dialogu uczyć się trzeba ciągle na nowo. Zwłaszcza w Polsce. Powołując się bowiem na jagiellońskie tradycje wieloetniczności i tolerancji, nie jesteśmy w żaden sposób przygotowani choćby tylko na to, co czeka nas z pewnością: na kolejne fale imigracji, na nowych współobywateli, którzy wywodzić się będą z obcych nam tradycji.

Podstawowe pytanie, które postawiło MCK, brzmi: czy Polska da się lubić? Do debaty na ten temat zaproszono zarówno cudzoziemców od lat mieszkających w naszym kraju, jak i naukowców. Etnograf i antropolog kultury Czesław Robotycki mówił o - wcale nie oczywistej - historii wieloetniczności. Mikołaj Baliszewski pokazał multimedialną prezentację wystawy z Biblioteki Narodowej "Rzeczpospolita wielu kultur....

3601

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]