Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 21/2003
Data wydania:
25.05.2003
Numer wydania:
21
Rok wydania:
2003
Obraz tygodnia
Obraz Tygodnia
Kronika religijna
Komentarze
Niereformowalne
Krzysztof Burnetko
Dreszczowiec z kawiarnią w tle
Patrycja Bukalska
Dramat Konga, bezsilność ONZ
Wojciech Pięciak
Kraj i świat
W sercu mas
Ks. Adam Boniecki
13 maja 2003 r. w Tubet koło Aix-en-Provence zmarł o. Rene Voillaume, wielki kontynuator dzieła Karola de Foucauld. Miał 98 lat i był nie tylko świadkiem wieku…
Podatek od dobroczynności
Kuba Wygnański
Po siedmiu latach zmagań o lepsze warunki dla działalności społecznej do podpisu prezydenta RP trafiła wreszcie Ustawa o Działalności Pożytku Publicznego i…
Kolaboranci?
Aleksander Litewka
Zdaniem jednego z recenzentów książka Anetty Rybickiej o Instytucie Niemieckiej Pracy Wschodniej porusza sprawy dotąd pomijane i może zaowocować dyskusją…
Sprawa nie pierwsza i nie ostatnia
Marcin Kula
W historii nic nie jest proste. Publiczność, która oczekuje od historyków wyroku nie uzyska satysfakcji. Sami historycy będą się spierać, a skądinąd dobry…
Ustawa o trzecim sektorze
MO
Sprawa nie pierwsza i nie ostatnia
Marcin Kula
W historii nic nie jest proste. Publiczność, która oczekuje od historyków wyroku nie uzyska satysfakcji. Sami historycy będą się spierać, a skądinąd dobry…
Szafa pełna szkieletów
Paweł Machcewicz
Dyskusja wywołana sprawą krakowskich uczonych powinna dać początek szerszej refleksji nad zjawiskiem i granicami kolaboracji. Pierwszy postulat to objęcie nią…
Kolaboracja - zimnym okiem
Andrzej Paczkowski
Dyskusja nad problemem kolaboracji z III Rzeszą - podobnie jak debata o mordzie w Jedwabnem - może pójść w kierunku widzenia go tylko przez pryzmat moralny.…
Pewniej i równiej
Jakub Wiśniewski
W przededniu integracji z Unią Polska staje przed pilnymi decyzjami: jak położyć kres niepokojom społecznym związanym z dramatyczną sytuacją na rynku pracy?…
Ubogo, choć ambitnie
Joachim Trenkner
Wojna w Iraku podzieliła Zachód. Jednym ze zwycięzców europejsko-transatlantyckiego sporu okazuje się Polska: włączona do NATO i wkrótce do UE, pokazała się…
Polski Berlin, dawniej i dziś
Joachim Trenkner
Wiara
W co wierzy Kościół
Kard. Joseph Ratzinger
,
Krzysztof Tomasik
,
Marek Zając
Kard. Joseph Ratzinger: Zsekularyzowany świat nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i odpowiedzieć na wszystkie ludzkie pytania. Tam, gdzie…
Głód miłości
Ks. Jan Słomka
„Trwajcie w miłości mojej”
Ks. M.M.
Pożegnanie „Azymutu”
Michał Okoński
Po pięciu latach przestaje się ukazywać „Azymut", wydawany przez krakowski Instytut Tertio Millennio miesięczny dodatek do "Gościa Niedzielnego".
Konieczność rzeki
Beata Kowalska
O mandejczykach - ostatnich przedstawicielach starożytnej, gnostyckiej wiary - słyszeliśmy już w Polsce. Kilka dni zajęło nam odnalezienie ich w…
Paradoksy wiary wielkanocnej
Ks. Jan Kracik
Propozycje duszpasterskie, tak liczne w Wielkim Poście wyraźnie ubożeją po Zmartwychwstaniu. Jakby tylko choroby, biedy i niepowodzenia nadawały się do…
"Zakorzenianie w Kościele"
Tomasz Potkaj
Grupa modlitewna, szkoła tańca, szkoła pisania ikon, klub filmowy, seminarium z Orygenesa - to tylko część oferty 32 warszawskich duszpasterstw akademickich.…
Nic nadzwyczajnego
Anna Mateja
Pierwsze pytanie, jakie zadaje się kandydatce do zgromadzenia szarych urszulanek, dotyczy pracy. Czy odstawi ambicje, tytuły i wykształcenie, żeby schylać się…
Pracowite urodziny
Aleksandra Bajka
"Żaden stan lub wiek nie jest przeszkodą do życia doskonałego" - powiedział Papież w homilii wygłoszonej 18 maja na Placu św. Piotra. W dniu swych 83. urodzin…
Kultura
Dla kogo Nike?
15 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 nominacji do jej tegorocznej edycji. Podobnie jak w ciągu poprzednich lat, zwróciliśmy się do pisarzy,…
Wspólne tęsknoty
Ewa Bieńkowska
Jaka przyjemność wziąć do ręki tak ładnie wydaną książkę, z obrazem przedstawiającym świętego Augustyna na okładce, a wewnątrz z wszywkami dobrych reprodukcji…
Pustynia
Agnieszka Sabor
Podobno pustynia jest przede wszystkim doświadczeniem własnego ciała - doświadczeniem szczególnym, bo takim, które poprzez biologię upału i chłodu, wytrwałości…
Płyny ludzkie
Bogusław Deptuła
Jako sześcioletnia dziewczynka z zadziwiającą konsekwencją dorysowywała swoim modelom włosy pod pachami. Ciekawska czy niegrzeczna, można by zapytać. Miała…
Holenderski Wiek Złoty
(m)
Gry i zabawy
Wiersze
Agata Mamoń
Felietony
Czy zechcą?
Ewa Szumańska
Światło rozumu
Małgorzata Musierowicz
„Nie myślcie, że wasze dzieci nie rzyją”
Jacek Podsiadło
Gra bez reguł
Stanisław Lem
Bulgotało w Europie od francusko-niemiecko-belgijsko-luksemburskiej próby przeciwstawienia się Stanom Zjednoczonym; chodziło o stworzenie wielobiegunowego…
Pytanie o wspólnotę
Józefa Hennelowa
Wiosna
Marcin Król
Przegląd prasy
Inteligencja zmienia twarz
KB
Tygodnik Czytelników
Gadulstwo zamiast liturgii
Wojciech Zajączkowski
Reakcja Czynników
Jan Tomek
Współczucie, a nie kara
Hubert Trzaska
W obronie radiowej Trójki
Adam Fijałkowski
Aby spełniły się sny
Zenobiuz M. Bednarski
Co wypowiedź, to „ekspertyza”
Jerzy Kraiński
Spotkanie na Rynku
STANISŁAW KAJFASZ
Sprostowania
Anita Piotrowska
Dodatki w numerze TP 21/2003
Dni Tischnerowskie (21/2003)
„Bóg dany jest tylko w pragnieniu”
Barbara Skarga
,
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP
,
Karol Tarnowski
,
ks. Tomasz Więcławski
,
Krzysztof Dorosz
Rozmowę Barbary Skargi, o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, Karola Tarnowskiego i ks. Tomasza Węcławskiego prowadzi Krzysztof Dorosz
W poszukiwaniu zasady dziejów zbawienia
Ks. Tomasz Węcławski
Kwestia łaski i wolności dotyka samego sedna pytania o Boga. Jak Bóg może (wiedzą uprzednią, absolutną i doskonałą) wiedzieć o jakimkolwiek wyborze człowieka i…
Żyć w Kościele Jezusa Chrystusa
Ks. Henryk Seweryniak
„Mój kolega, który był zastępcą »Ognia«, powiedział mi: »wiesz, Kościół to jest jedyne miejsce, gdzie ludzie się nie zdradzają«... Kościół był odkryciem jako…
Towarzyszyć w myśleniu
Agnieszka Sabor
,
Artur Sporniak
Tegoroczna sesja naukowa, zorganizowana, jak co roku, w Collegium Novum (9 maja), znów okazała się jednym z najważniejszych momentów Dni Tischnerowskich. Tym…
Romantyczne porażenie woli
Jarosław Gowin
W 1970 r., w stężałej od zakłamania i strachu atmosferze pomarcowej, ks. Józef Tischner opublikował głośny esej „Chochoł sarmackiej melancholii”. Był to wstęp…
Chłopcy Austryjoki
Bartek Dobroch
Istnieje wiele przekazów na temat pierwszego spotkania ks. Tischnera z Schallerami. - Wydaje mi się, że Józiu był w Grazu z referatem i tam poznał Schallera -…
Dwa horyzonty
Adam Workowski
Wolne, a zarazem zakorzenione myślenie pozwala zbudować filozofię nadziei i wiary w Dobro - tak można najkrócej oddać sens wydanych w tych dniach książek na…
Pamięć
Bronisław Mamoń
Przez ponad 20 lat ks. Józef Tischner prowadził wykłady na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studenci nazywali je katechezą.…
Rekolekcje z Antonim Kępińskim
Ks. Józef Tischner
„Ojcze nasz...” Odmawiamy tę modlitwę codziennie i nie dziwi nas, ze na jej początku stoi słowo: „Ojcze...”. Ale kiedy apostołowie usłyszeli to po raz pierwszy…