Reklama

Spotkanie na Rynku

Spotkanie na Rynku

25.05.2003
Czyta się kilka minut
W

W artykule ,,Prywatna wojna profesora Estreichera” (,,TP” 18/2003) jest wzmianka o przywiezieniu przez Amerykanów do Krakowa ołtarza Wita Stwosza. Poznałem oficera eskortującego tę misję. Wraz z nieżyjącym już architektem Wacławem Nowakiem podeszliśmy do niego na Rynku Głównym, aby sprawdzić nasze umiejętności lingwistyczne. Prezentacja wypadła pozytywnie i zaproponował wspólny wyjazd za miasto.

Następnego dnia, 3 maja 1946 r., pojechaliśmy amerykańskim willisem na Zarabie. Wieczorem, po powrocie do Krakowa dowiedzieliśmy się o wypadkach związanych z pochodem trzeciomajowym. Okazało się, że ekipa amerykańska robiła zdjęcia (filmowała?) atak na pochód. W konsekwencji zatrzymano odjeżdżający tego samego dnia wieczorem transport, żądając wydania filmów. Amerykanie odmówili. Po dłuższych pertraktacjach, nie pozbawionych momentów dramatycznych (żołnierze amerykańscy ustawieni z...

1151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]