Reklama

Gry i zabawy

Gry i zabawy

25.05.2003
Czyta się kilka minut
W

Wisława Szymborska: RYMOWANKI DLA DUŻYCH DZIECI z wyklejankami Autorki -piękny ten i starannie wydany tomik przeglądałem z niepokojem, świadom, że poczucie humoru nie jest najmocniejszą stroną rodaków. Już sobie wyobrażam pełne zgorszenia głosy, że płoche zabawy nie przystoją noblistce... A przecież śmiech jest jedną z form istnienia, homo to także homo ludens.

Zacznijmy od wyklejanek, czyli świetnych kolaży wyklejanych przez Szymborską na kartach pocztowych służących korespondencji z przyjaciółmi. Małgorzata Baranowska w szkicu „Fragment Cesarza od pięt po kolana” („NaGłos” nr 12/1993) zwróciła uwagę na pokrewieństwoowych zabawnych pocztówek, odwołujących się do tradycji surrealizmu, z „poważnymi” wierszami Szymborskiej: „Nadzwyczajne, zaskakujące używanie potocznych zwrotów, nadawanie im wieloznaczności, odnowa ich blasku charaktery-zuje zarówno poezję, jak...

8326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]