Obraz Tygodnia

Obchodzący 83. urodziny Jan Paweł II kanonizował czworo błogosławionych, w tym matkę Urszulę Ledóchowską i biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Na spotkaniu z polskimi pielgrzymami Papież jednoznacznie poparł integrację naszego kraju z UE; podkreślił, że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i „dziś nie może wyłączać się z tej wspólnoty, która wprawdzie na różnych płaszczyznach przeżywa kryzysy, ale która stanowi jedną rodzinę narodów, opartą na wspólnej chrześcijańskiej tradycji”.

Polska będzie administrowała tzw. górnopołudniową strefą stabilizacyjną w Iraku. Na zamieszkałym głównie przez szyitów terenie znajdują się święte miasta islamu - Nadżaf i Karbala, a także starożytne Ur i Babilon. Pod dowództwem gen. Andrzeja Tyszkiewicza znajdzie się tam ok. 7-9 tys. żołnierzy, oprócz Polaków przede wszystkim Brytyjczycy, Amerykanie, Bułgarzy i Litwini.

Polski dyplomata Adam Kobieracki zostanie pod koniec czerwca zastępcą sekretarza generalnego NATO ds. operacyjnych.

Przemawiający w Parlamencie Europejskim w Strasburgu prezydent Kwaśniewski opowiedział się za „harmonijną współpracą” UE ze Stanami Zjednoczonymi i zapewnił, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu unijnej polityki wschodniej, by po rozszerzeniu Europa „oddychała obydwoma płucami” (cytat z Jana Pawła II).

92 proc. głosujących w referendum Słowaków poparło przystąpienie swego kraju do UE. Frekwencja o 2 punkty przekroczyła wymagane 50 proc.

Co najmniej 34 osoby zginęły w trzech zamachach na luksusowe osiedla w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Kolejne zamachy - m.in. na żydowski dom kultury - miały miejsce w Maroku. O zorganizowanie wszystkich podejrzewa się Al Kaidę.

Podczas gdy liczba ofiar ubie-głotygodniowego zamachu w Znanienskoje (Czeczenia) wzrosła do 55 osób, w kolejnej eksplozji, w aule Ilischan-jurt, zginęło co najmniej 30 osób.

33 opozycyjnych deputowanych do parlamentu ukraińskiego zaapelowało do Polaków i Ukraińców o wzajemne wybaczenie krzywd przed zbliżającą się 60. rocznicą rzezi na Wołyniu.

Członek KRRiTV Jarosław Sellin zeznał przed sejmową komisją śledczą, że w sierpniu ub. r. właściciel Polsatu Zygmunt Solorz opowiedział mu o rozmowie z premierem Millerem i ministrem Nikolskim, którzy pytali, co mają zrobić, by nie sprzedawał swojej telewizji Agorze. Po Sellinie zeznawali szef rady nadzorczej Agory prof. Stanisław Sołtysiński, prezes Polkomtela Jarosław Pachowski i minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk. Zdaniem tego ostatniego przed publikacją „Gazety Wyborczej” nie było przesłanek do wszczęcia śledztwa przeciwko Rywinowi.

KRRiTV wybrała 17 rad nadzorczych regionalnych spółek Polskiego Radia. W głosowaniach przepadli zgłoszeni przez Jarosława Sellina i Juliusza Brauna kandydaci reprezentujący stowarzyszenia twórcze i dziennikarskie, wygrywali natomiast przede wszystkim działacze b. PZPR i ZSL.

Prokuratura i ABW badają sprawę korupcyjnej propozycji, którą jednemu z zachodnich koncernów farmaceutycznych miał złożyć Waldemar Deszczyński, dyrektor gabinetu politycznego b. ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego (sprawę ujawniła „Rzeczpospolita”). „Media przekroczyły granice i zagrażają państwu demokratycznemu” - powiedział Łapiński, dziś szef SLD na Mazowszu. Jego zdaniem dziennikarze atakują rząd, żeby „utrącić” ustawę o RTV, która ogranicza ich wpływy finansowe.

Dziennikarz ma prawo do błędu. Jeżeli zbierając materiał wykazał się należną starannością, nie może odpowiadać za naruszenie dobrego imienia, gdyby publikacja okazała się nieprawdziwa - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację od wyroku za artykuł „Wakacje z agentem”, w którym dziennikarze „Życia” napisali, że Aleksander Kwaśniewski spędzał urlop z agentem KGB Władimirem Ałganowem.

Katowicka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. senatorowi Aleksandrowi Gawronikowi, któremu zarzuca m.in. korumpowanie urzędników, oszustwa podatkowe i dzielenie się zyskami z mafią pruszkowską.

Z magazynów Agencji Rynku Rolnego w Zachodniopomorskiem zniknęło zboże. „Gazeta Wyborcza” twierdzi, że właściciele elewatorów, którzy mają umowy na składowanie zboża, spekulują nim. W kraju drożeje mąka i pieczywo.

Jan Nowak Jeziorański skończył 90 lat. Z tej okazji życzenia legendarnemu Kurierowi z Warszawy przysłał prezydent USA George W. Bush.

Biskup elbląski Andrzej Śliwiński, który przed tygodniem spowodował w stanie nietrzeźwym wypadek samochodowy, został zobowiązany przez nuncjusza apostolskiego do powstrzymania się od spełniania funkcji biskupich. Za jazdę po pijanemu grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policja ujawniła punkty kontroli radarowej w woj. śląskim i lubuskim.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2003