Reklama

Dla kogo Nike?

Dla kogo Nike?

25.05.2003
Czyta się kilka minut
15 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 nominacji do jej tegorocznej edycji. Podobnie jak w ciągu poprzednich lat, zwróciliśmy się do pisarzy, krytyków i wydawców, by spośród książek nominowanych wskazali tę, która ich zdaniem zwycięży. W tym roku na miejscu pierwszym znaleźli się wspólnie: Julia Hartwig z "Błyskami" i Jarosław Marek Rymkiewicz z "Zachodem słońca w Milanówku" Wszystkim uczestnikom ankiety serdecznie dziękujemy!
C

Czesław Apiecionek
księgarz

Nagroda Nike nie przypadnie w tym roku ani Wisławie Szymborskiej, ani Czesławowi Miłoszowi, albowiem nasi Nobliści nie podejmą rywalizacji bezpośredniej. Szkoda, niegdyś pojedynki poetyckie miały miejsce i pięknie się zapisały w historii literatury polskiej. Było to jednak dawno temu i na dodatek w Paryżu.

Tegorocznej nagrody nie dostanie też Dorota Masłowska, albowiem jej książka poróżni szacowne grono jurorów w stopniu uniemożliwiającym wydanie jakiegokolwiek werdyktu.

Gdyby jednak przepowiednia się nie sprawdziła, a obrady zostały doprowadzone do szczęśliwego końca, to rozstrzygnięcie zapadnie pomiędzy "Błyskami" Julii Hartwig a "Zachodem słońca w Milanówku" Jarosława Marka Rymkiewicza.
Słowem: jak nic wygra Sic!

Henryk Bereza
krytyk, redaktor "Twórczości"

Lista 20...

15864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]