Reklama

Ubogo, choć ambitnie

Ubogo, choć ambitnie

z Berlina
25.05.2003
Czyta się kilka minut
Wojna w Iraku podzieliła Zachód. Jednym ze zwycięzców europejsko-transatlantyckiego sporu okazuje się Polska: włączona do NATO i wkrótce do UE, pokazała się jako europejski "gracz", ryzykujący wysłanie żołnierzy na wojnę u boku USA, a teraz będzie dowódcą jednej ze stref w Iraku i w efekcie może "pośrednikiem", scalającym na powrót NATO. Dla krajów Unii Europejskiej Polska stała się partnerem świadomym swego znaczenia. Spośród nich głównie Niemcy muszą nauczyć się, że Polacy nie tylko proszą. A jak Polska prezentuje się w niemieckiej stolicy?
C

Ciągle mam wrażenie, że to tylko piękny sen" - powtarzał pewien polski znajomy, gdy 16 kwietnia maszerowaliśmy razem przez Unter den Linden, reprezentacyjną ulicę Berlina, do ministerstwa spraw zagranicznych. Pogoda była piękna, prawdziwie wiosenna. Tego właśnie dnia "piękny sen" mojego znajomego miał stać się rzeczywistością. W odległych Atenach podpisywano traktat akcesyjny o przystąpieniu do Unii Europejskiej dziesięciu nowych krajów, a na dziedzińcu berlińskiego MSZ trwała równocześnie wielka feta; popijając szampana, zaproszeni goście, w tym ambasadorzy "Dziesiątki", mogli śledzić przebieg uroczystości na żywo na wielkim ekranie.

W Berlinie, gdzie współczesność tak mocno splata się z historią, wiele dat budzi skojarzenia z II wojną światową. Także 16 kwietnia: tego dnia, roku 1945, rozpoczął się ostatni rozdział z dziejów "Tysiącletniej Rzeszy" - wojska sowieckie,...

13581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]