Reklama

Pytanie o wspólnotę

Pytanie o wspólnotę

25.05.2003
Czyta się kilka minut
Z

Zadaje to pytanie Zygmunt Kubiak pod koniec swojej rozmowy z Michałem Bardelem w majowym numerze „Znaku”: „Czy da się zbudować coś takiego jak wspólnota polska? W Polsce wciąż jeszcze istnieje bardzo wyraźny podział na warstwę wyższą i warstwę niższą. Na tym mogą pasożytować rozmaici demagogowie, na tym już teraz pasożytują różne partie. Ale ten podział jest rzeczywisty. (...) Polska jest bardziej podzielona społecznie niż Baskowie i Hiszpanie. Ci, co żyją w Krakowie czy Warszawie i jeżdżą zagranicę, należą do zupełnie innego świata niż mieszkańcy Lubawy, Nieszawy czy Sandomierza...”.

Niedawno jeden z tygodników zamieścił materiał sygnalizujący zjawisko rosnącej lawinowo nietrwałości związków małżeńskich. Tak to w każdym razie widział autor i mniemam, że swój przekaz traktował jako ostrzeżenie. Ale diagnoza ilustrowana była wyłącznie przykładami ze świata biznesu i rozrywki....

4512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]