Reklama

Pustynia

Pustynia

25.05.2003
Czyta się kilka minut
Podobno pustynia jest przede wszystkim doświadczeniem własnego ciała - doświadczeniem szczególnym, bo takim, które poprzez biologię upału i chłodu, wytrwałości i słabości, poprzez fizyczność poczucia wolności i lęku przed przestrzenią otwiera człowieka na Tajemnicę.
W

Wiedzieli o tym wczesnochrześcijańscy anachoreci, uciekający na pustynię, by, naśladując Chrystusa, poddać się próbie kuszenia. Podróżnicy opisujący w pamiętnikach równie zdradliwe, co piękne złudzenie fatamorgany. W takim właśnie, duchowym doświadczeniu cielesności, któremu jak cień towarzyszyło nieodzowne poczucie fizyczności ducha, bezwiednie stawali się artystami.

I dokładnie w taki sam - biologicznie mistyczny - sposób pustynna jest dziś twórczość Grzegorza Sztwiertni, młodego, niewiele ponad trzydziestoletniego artysty związanego z krakowską Akademią, autora wielu instalacji i "vangoghowskiego" projektu falansteru dla artystów, wreszcie - malarza, znakomicie posługującego się najtrudniejszymi technikami.

Aby doświadczyć pustyni, nie trzeba jechać na Saharę. Bo skoro pustynia mówi o ciele człowieka, ono może snuć opowieść o pustyni. W "Zderzaku", prezentującym już...

7234

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]