Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 10/2010
Data wydania:
07.03.2010
Numer wydania:
10
Rok wydania:
2010
Edytorial
Spór o Kapuścińskiego: życie pomników
Ks. Adam Boniecki
Z przekonaniem będę bronił tezy, że w książce Artura Domosławskiego "Kapuściński. Non-fiction" wielkość jej bohatera zostaje potwierdzona, choć w…
Komentarze
Mniej pieniędzy od Unii?
Halina Bińczak
Od wejścia do Unii Europejskiej pieniądze z Brukseli płyną do Polski szerokim strumieniem. Jednak priorytety, zawarte w projekcie nowej unijnej strategii,…
Stres po hiszpańsku
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Parlament hiszpański uchwalił zliberalizowaną ustawę o aborcji. Hiszpanki będą mogły usunąć ciążę na życzenie do 14. tygodnia, a jeśli lekarz stwierdzi…
Justyna Wielka
Bartek Dobroch
Justyna Kowalczyk zwyciężając w biegu narciarskim na 30 km, zdobyła złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Drugi w historii naszych startów na…
Kraj
Podstępni ekologiści
Michał Olszewski
Polska ekologia ma przeciwko sobie społeczeństwo, przemysł, martwe zapisy prawne i dziennikarzy.
Jakie są grzechy polskiej ekologii? Ankieta
Zgniła zieleń
Na skróty przez przyrodę
Andrzej Kraszewski
Andrzej Kraszewski, minister środowiska: Wielu Polaków czeka na przywództwo, które napisze sobie na ścianie: "Ekologia, głupcze". Kłopot w tym, że…
Krok ku normalności
Wojciech Pięciak
To nie ustawa "dezubekizacyjna" jest działaniem ideologicznym. Było nim zawyżanie przez władze PRL płac i emerytur swojej "kasty".
Ile państwa u państwa Kowalskich?
Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jeśli wejdzie w życie - głosowanie odbędzie się być może już w…
Pamiętaj, że nic nie znaczysz
Przemysław Wilczyński
Po jednej stronie brud, biegające samopas dzieci i rodzice zamroczeni wódką; po drugiej państwo, które wyrywa dziecko z domu - oto znany z mediów kontekst…
Zapomniane słowo: wrażliwość
Piotr Zaremba
Spór o politykę zagraniczną dawno już stał się częścią zrytualizowanego starcia dwóch obozów, z ich fobiami i obawami. Rocznicę zbrodni w Katyniu wpisano w…
Wiara
Droga w nieskończoność
O. Wacław Oszajca SJ
Wygląda to mało poważnie. Kto umawia się w krzakach czy też na pastwisku, między owcami i baranami? A takie właśnie miejsca na spotkania wybierał i nadal…
Ki Tisa
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 30, 11- 34, 35
Dialog milczenia
Abp Józef Życiński
Lecz Jezus milczał. Mt 26, 63
Czytania liturgiczne 7 - 14 marca 2010
3. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU: Wj 3, 1-8a. 13-15; Ps 103; 1 Kor 10, 1-6. 10-12; Łk 13, 1-9;
Ścięte drzewa
Ks. Robert Nęcek
Ks. Robert Nęcek komentuje z Hawany wizytę kard. Dziwisza na Kubie: Kardynał liczy na to, że Kubańczykom na nowo przypomni się wizyta Jana Pawła II na Kubie…
Ciężar słowa
Maciej Wiśniewski
Chociaż reżim wykorzystał propagandowo papieską pielgrzymkę, przyniosła ona przełom w stosunkach państwo-Kościół.
Ocet jako źródło cierpień
Piotr Kaznowski
Pisząc, że Kościół poza nowoczesnością nie jest zrozumiały, i zarzucając "neotradycjonalistom", że nie lubią świata, ks. Prusak sam daje świadectwo…
Duchowy plac zabaw
Artur Sporniak
Historię duchowości można opisać jako nieustanne zmaganie z nieokrzesaną zmysłowością, sprzeciwiającą się temu, co szlachetne. Dzisiaj wydaje się, że taka…
Rozsunąć ściany swojego domu
Ks. Michał Heller
W najnowszym numerze TP kolejna część cyklu wielkopostnych rozważań autorstwa ks. prof. Michała Hellera.
Stańmy po stronie Zwycięzcy
Tomasz Budzyński
Tomasz Budzyński: Jestem jak chasyd, który mówi, że do cadyka nie jeździ po to, żeby słuchać, czego ten naucza. On jedzie zobaczyć, jak cadyk ma zawiązane…
Nawracanie mafii
Joanna Bątkiewicz-Brożek
Mafioso nie może być wzorem do naśladowania - mówią włoscy biskupi. Mafia odpowiedzialna jest za "szerzenie się grzechu", musi więc "nawrócić…
23 lutego - 1 marca 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
I to by było na tyle
Olaf Osica
Baronessa Catherine Ashton, od trzech miesięcy szefowa unijnej dyplomacji UE, nie wykazała się energią w sprawie prześladowania polskiej mniejszości na…
Tajemniczy Geert Wilders
Madlena Szeliga i Jakub Sokołowski z Amsterdamu i Utrechtu
Rozpadła się koalicja rządowa w Holandii, a nowe wybory odbędą się na początku czerwca. Niepokój budzą rekordowo dobre notowania w sondażach antyislamskiego…
Czekając na „szyickiego Mandelę”
Robert Stefanicki
Drugie już wybory parlamentarne w Iraku pogłębiają podziały i wrogość - zamiast, jak oczekiwano, prowadzić do pojednania.
Historia
Zapomnieliście o Parasolu
Od b. wielu lat (a mam ich już 84!) jestem stałą i wierną czytelniczką Waszego Pisma. Uważam "Tygodnik" za jedną z najlepszych, a może i najlepszą…
Kobiety Feliksa
Sylwia Frołow
Współtwórca sowieckiego aparatu terroru był w PRL-u patronem ulic i szkół. Jesienią 1989 r. spadł z cokołu na placu Bankowym w Warszawie. Okrutny, żelazny…
Romański bedeker
Michał Kuźmiński
To nigdy nie miała być popularna książka, a już na pewno nie przewodnik. Ale kiedy w 2000 r. ukazało się wznowienie pierwszej wersji z 1963 r., jego sukces…
Nauka
Garaż z pomysłami na świat
Magdalena Rittenhouse
Ma być ucztą intelektu i bezpośrednich kontaktów. Miejscem, gdzie spotykają się najbardziej kreatywne umysły i gdzie zderzają się nieskrępowane niczym idee. Im…
Tablica Mendelejewa idei
Kuba Wygnański
"Współpraca - 2+24" to tytuł pierwszej w Polsce konferencji w ramach TEDx, programu umożliwiającego lokalnym wspólnotom organizowanie spotkań na…
Kultura
Przybysz
Piotr Mucharski
Artur Domosławski napisał wybitną książkę. Zaś awantura, jaka się wokół niej toczy, szczególnie poziom argumentów użytych przeciw "Kapuściński. Non-…
Z historii skandalu
Michał Olszewski
Książka Artura Domosławskiego "Kapuściński. Non-fiction" jest pierwszą polską biografią zakrojoną na tak szeroką skalę.
Spowiedź celebryty
Daniel Cichy
"Traviacie" Trelińskiego daleko do łzawego melodramatu. W jego interpretacji arcydzieło Verdiego stało się portretem artystycznego środowiska: ludzi…
Świadek
Lektor
Jan Józef Lipski: SŁOWA I MYŚLI - był człowiekiem wielkiej prawości, odwagi i niezależności myślenia. Osiemnastoletni żołnierz Powstania, po wojnie…
Nowe idzie?
Piotr Kosiewski
Młodzi artyści dobrze pojęli prawa rynku i lepiej niż ich poprzednicy znają sztukę powstającą obecnie na Zachodzie.
Dalej możesz iść?
Paweł Sztarbowski
Gest Joanny Szczepkowskiej wobec Krystiana Lupy i widzów "Persony. Ciała Simone" prowokuje całą serię pytań o podziały w polskim teatrze.
Pat i robot
Jakub Kościuszko
Dzięki technice możliwe stało się zrealizowanie marzenia z dzieciństwa i zbudowanie muzycznego robota grającego na perkusji, marimbie, gitarach i butelkach.
23 lutego - 1 marca 2010
Zmarł Władimir Motyl
7 - 11 marca 2010
Oscary 2010
Felietony
Człowiek musi umrzeć
Wojciech Bonowicz
Najpierw usłyszeliśmy dramatyczny apel: po trwającej dwa i pół miesiąca głodówce Orlando Zapata Tamayo - jeden z kubańskich więźniów politycznych -…
Wiem, ale nie powiem
Ewa Szumańska
Jest to nazwa zabawy dla małych chłopców, od lat pięciu wzwyż. Dziewczynki też się w to mogą bawić, ale robią to znacznie rzadziej.
Nieznośna lekkość kliku
Jan Klata
Przez sieć i niesieć od miesięcy przetacza się dyskusja na temat chamstwa w internecie. Lepiej późno niż wcale. Ludzie, którzy chcą coś z tym zrobić (Jacek…
Wyrok
Marian Stala
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął sprawę tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej. Sędziowie potwierdzili zgodność z konstytucją zasadniczej części ustawy,…
Przegramy?
Józefa Hennelowa
Powstają biografie wielkich pisarzy, których nie ma już między nami - od niedawna albo od lat wielu. A ich bliscy protestują, bronią intymności ich życia,…
Zmysły
Światy zamknięte w pudełkach
Agnieszka Sabor
Wydawało się, że twórczość jednego z najoryginalniejszych członków Grupy Krakowskiej, od lat 70. mieszkającego w Szwecji, została w Polsce zapomniana. Na…