Reklama

Stres po hiszpańsku

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Parlament hiszpański uchwalił zliberalizowaną ustawę o aborcji. Hiszpanki będą mogły usunąć ciążę na życzenie do 14. tygodnia, a jeśli lekarz stwierdzi zagrożenie zdrowia matki albo poważną lub nieuleczalną chorobę u dziecka, prawo to przysługuje do 24. tygodnia ciąży. Aborcji będą mogły dokonać nawet 16-latki, które nie muszą powiadamiać o tym fakcie rodziców, "gdyby miało je to narazić na szykany z ich strony".
S

Socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero, przygotowywał nowe prawo od roku. Nie pomogły dwumilionowe marsze w obronie życia, milion podpisów pod listem protestacyjnym ani kampania organizacji pro-life: w 37 miastach z 1,6 tys. billboardów spoglądał na przechodniów ryś iberyjski (najbardziej chronione zwierzę w Hiszpanii) oraz raczkujące obok niemowlę, które pytało: "A ja? Broń mojego życia!". Politycy zignorowali też tzw. Deklarację Madrycką, w której kilkuset wybitnych genetyków i biologów (są wśród nich ateiści) napisało, że "prawo do życia nie wynika tylko ze światopoglądu religijnego", bo "jest dość dowodów na to, że życie rozpoczyna się w chwili poczęcia" i że wtedy "powstaje osobnicza tożsamość genetyczna". Dziś nie potrzeba być człowiekiem wierzącym, by wiedzieć, że 14-tygodniowy płód to człowiek z ukształtowanym układem nerwowym, komórkami mózgu i bijącym...

2680

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]