Reklama

Ładowanie...

Tablica Mendelejewa idei

02.03.2010
Czyta się kilka minut
"Współpraca - 2+24" to tytuł pierwszej w Polsce konferencji w ramach TEDx, programu umożliwiającego lokalnym wspólnotom organizowanie spotkań na licencji TED. W zeszłym roku odbyło się ich na świecie 230. W warszawskim spotkaniu weźmie udział 350 gości, będzie transmitowane na żywo w internecie. Kuba Wygnański, współorganizator TEDxWARSAW: Ta konferencja jest wymarzoną metaforą innowacji społecznych, społecznym alembikiem. Rozmawiał Michał Kuźmiński
M

Michał Kuźmiński: TED to konferencje o poprawianiu świata. Czy kluczem do tego celu jest właśnie tytułowa współpraca?

Kuba Wygnański: Tak, a w Polsce bardzo nam jej brakuje. Jesteśmy świetnymi indywidualistami, odnosimy mnóstwo sukcesów, ucząc się i inwestując w siebie, natomiast istnieje próg rozwoju niemożliwy do osiągnięcia bez kooperacji. Są takie rodzaje dóbr, którymi lepiej się zarządza nie poprzez hierarchie czy rynki, lecz przez wzajemności. Sam TEDx jest produktem dobrowolnej kooperacji: stanowi okazję do współtworzenia współdzielonych zasobów. Dzieleniu się ideami towarzyszy spontaniczna praca tłumaczy i wyrastanie analogicznych do TED konferencji w różnych miejscach na świecie. Także w Warszawie.

Skąd się wziął pomysł na TEDx w stolicy Polski?

Powstał w kilku miejscach naraz. Ja...

3714

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]