Reklama

Ładowanie...

Wyrok

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął sprawę tak zwanej ustawy dezubekizacyjnej. Sędziowie potwierdzili zgodność z konstytucją zasadniczej części ustawy, dotyczącej emerytur byłych pracowników peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa, i zakwestionowali konstytucyjność niektórych rozstrzygnięć dotyczących członków WRON.
P

Porównałem dotyczące wyroku relacje i komentarze w "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej" (z 25 lutego). Relacja Ewy Siedleckiej w "GW" nosi tytuł "Dezubekizacja zostaje", a jej komentarz - "Powiało IV RP"; relacja Grażyny Zawadki z "Rz" opatrzona jest tytułem "Niższe emerytury oficerów SB"; towarzyszy jej analiza prawna Tomasza Pietrygi "Esbeckie przywileje - niesłusznie nabyte" i komentarz Piotra Semki "Tryumf elementarnej sprawiedliwości". Krótko mówiąc: "GW" ma wątpliwości, "Rz" jest zadowolona. Przy tym: "Rzepa" stara się zlekceważyć głosy odrębne, zgłoszone przez pięcioro sędziów TK (wśród których jest prezes Trybunału), "Wyborcza" zaś precyzyjnie omawia te głosy, co pozwala zauważyć, że argumenty przeciwników wyroku dotyczyły zasadniczych kwestii prawnych.

"Ubek", "esbek", "esbecja" to nie są w dzisiejszej Polsce słowa neutralne. Przeciwnie: to są...

3380

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]