Reklama

Na skróty przez przyrodę

Na skróty przez przyrodę

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Andrzej Kraszewski, minister środowiska: Wielu Polaków czeka na przywództwo, które napisze sobie na ścianie: "Ekologia, głupcze". Kłopot w tym, że nie jesteśmy wystarczająco bogaci, by dać przede wszystkim racje ekologii. Dlatego musimy szukać kompromisów. Rozmawiał Michał Olszewski
M

Michał Olszewski: Jest Pan pierwszym polskim ministrem środowiska, który podkreśla, że nie ma rozwoju gospodarczego bez ingerencji w przyrodę, a sytuacje takie, jak konflikt o dolinę Rospudy, będą zdarzały się częściej. Dotychczas Polacy żyli w przekonaniu, że cywilizacyjny postęp naturze nie szkodzi.

Andrzej Kraszewski: Ten konflikt będzie istniał zawsze. Żyjemy w zatłoczonym środku zatłoczonej Europy, nie ma tu wystarczająco dużo wolnych terenów, gdzie można by prowadzić nowe inwestycje bez wywoływania konfliktów z przyrodą. Przy czym mapa ewentualnych konfliktów jest znacznie bardziej skomplikowana. Miodokwiat krzyżowy ani sarna nie obronią się same, to jasne. Ale jest jeszcze środowisko społeczne, choćby prawo ludzi do pracy, do zachowania walorów kulturowych regionu. Powinniśmy chronić nie tylko przyrodę.

...

14478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]