Reklama

Mniej pieniędzy od Unii?

Mniej pieniędzy od Unii?

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Od wejścia do Unii Europejskiej pieniądze z Brukseli płyną do Polski szerokim strumieniem. Jednak priorytety, zawarte w projekcie nowej unijnej strategii, oznaczają, że ten strumień może się zwęzić.
U

Unia chce więcej wydawać na badania naukowe, innowacje, promowanie "czystej" energii i mniejszego jej zużycia, a także na cele społeczne - m. in. na przeciwdziałanie ubóstwu i edukację. Z punktu widzenia przyszłości całej wspólnoty są to może zamierzenia słuszne - choć np. firmy energetyczne ze "starej" UE zwracają uwagę, że "czysta" energia będzie kosztowna dla konsumentów - ale nie dla każdego kraju korzystne.

Żeby bowiem te szczytne zamierzenia sfinansować, Unia musi ciąć inne wydatki. Przede wszystkim - na rolnictwo, które pochłania prawie połowę jej budżetu; to zresztą stały postulat wielu ekonomistów. Ale wygląda również na to, że dla Unii mniej ważna niż dotąd będzie tak zwana "polityka spójności", czyli zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju między państwami zamożnymi a biednymi.

Oznaczałoby to, że nowe kraje UE nie mają co liczyć na...

1653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]