Reklama

Światy zamknięte w pudełkach

Światy zamknięte w pudełkach

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Wydawało się, że twórczość jednego z najoryginalniejszych członków Grupy Krakowskiej, od lat 70. mieszkającego w Szwecji, została w Polsce zapomniana. Na szczęście od niedawna znów fascynuje krytyków, kuratorów i kolekcjonerów.
/ fot. Marek Piasecki / dzięki uprzejmości Galerii Starmach
N

Na jednej z fotografii reportażowych Marka Piaseckiego widać krakowską ulicę z połowy lat 50.: zgarnięte na bok sterty śniegu, tramwaj, spieszący dokądś ludzie... Na pierwszym planie stojak na gazety, wystawiony przed kiosk "Ruchu". Między kolorowymi okładkami najrozmaitszych periodyków wyróżnia się czarno-biała, złożona na czworo, a i tak nadal wielka płachta "Tygodnika Powszechnego". Przypadek? Chyba nie. Artysta był ze środowiskiem pisma związany nie tylko rodzinnie, jako zięć redaktora naczelnego Jerzego Turowicza.

Reportaż metaforyczny

To prawda, nie fotografował wyłącznie dla "TP". Zdjęcia Piaseckiego drukowano również w "Stolicy", "Świecie Młodych", "Polsce" czy "Kierunkach". Co ważne, nie uważał fotografii prasowej za działalność artystyczną. Jednak jego zdjęcia, towarzyszące tekstom Józefy Hennelowej czy Marka...

8747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]