Reklama

Ocet jako źródło cierpień

Ocet jako źródło cierpień

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Pisząc, że Kościół poza nowoczesnością nie jest zrozumiały, i zarzucając "neotradycjonalistom", że nie lubią świata, ks. Prusak sam daje świadectwo niezrozumienia nowoczesności i niechęci dla naszych czasów.
S

Sobór Watykański II w konstytucji "Gaudium et spes" wzywa do badania "znaków czasu". W związku z kryzysem Kościoła ostatnich dekad, papieże apelowali więc o ponowne przemyślenie nauczania Soboru w świetle Tradycji. Kłopot w tym, że podczas sytuacji kryzysowych spokojną refleksję często tłumi pokusa fundamentalizmu, który mądrość składa na ołtarzu bezpieczeństwa "pewności za wszelką cenę". Czytając tekst ks. Jacka Prusaka "Niech żyje Sobór!" ("TP" nr 07/10), odniosłem wrażenie, że ta pokusa nie jest obca Autorowi.

Medice, cura te ipsum!

Mimo że tytuł sugerował apologię Soboru, trudno w nim znaleźć wskazówkę dotyczącą jego rozumienia - tak jakby Vaticanum II było rzeczywistością interpretacyjnie oczywistą. W efekcie wywód sprowadził się do reakcji na "opinie i decyzje Kurii Rzymskiej", które ks. Prusaka osobiście poruszają, a ...

9865

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]