Reklama

Ładowanie...

Jakie są grzechy polskiej ekologii? Ankieta

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Zgniła zieleń
R

Remigiusz Okraska

Kluczowy problem ekologiczny to ślepe zapatrzenie w negatywne zjawiska z krajów rozwiniętych, przy jednoczesnym braku naśladowania tamtejszych dobrych wzorców.

Chcemy budować liczne autostrady, ale bez refleksji, jakie są skutki transportu samochodowego. W tym czasie Szwajcaria przewozi TIR-y koleją, a niemal wszystkie miasta cywilizowanego świata wydają ogromne kwoty nie na udogodnienia dla samochodów (parkingi, nowe drogi), lecz na transport publiczny. Gdy kraje Europy wracają do rolnictwa ekstensywnego i ekologicznego, my otwieramy drzwi roślinom modyfikowanym genetycznie i wielkim fermom hodowlanym. Wiele regionów przyciąga turystów krajobrazem, a my dewastujemy takie perły jak Mazury, Podlasie, Bieszczady i Tatry, zazwyczaj w imię zachcianek nowobogackich. W "starych" krajach UE pieczołowicie chroni się resztki dzikiej...

13974

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]