Reklama

Ładowanie...

Spór o Kapuścińskiego: życie pomników

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Z przekonaniem będę bronił tezy, że w książce Artura Domosławskiego "Kapuściński. Non-fiction" wielkość jej bohatera zostaje potwierdzona, choć w zaskakujący sposób.
B

Biografia Ryszarda Kapuścińskiego wywołała niebywałe poruszenie. Pisał o niej na naszych łamach przed tygodniem Zygmunt Bauman, piszą w tym numerze Piotr Mucharski i Michał Olszewski. Na łamach dzienników nie ustaje dyskusja. Co tak bardzo porusza czytelników książki i tych, którzy jej (jeszcze?) nie czytali, a znają jedynie z drugiej ręki? Czy jest to - jak sugerują niektórzy - reakcja na burzenie mitu? Oburzenie, że bezceremonialnie przesuwa się granice ludzkiej prywatności? A może jeszcze coś innego? Warto śledzić tę debatę. Dla przyszłych pokoleń będzie ona zapisem mentalności naszej epoki. Być może, więcej niż o Kapuścińskim jest w tej debacie świadectwa o nas samych.

Spór dotyczy wielu kwestii. Poczynając od reguł dziennikarskiego reportażu po granice i cenę moralnego kompromisu. Poruszane kwestie często nie są dla uczestników dyskusji obce. W rzekomych...

3891

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]