Reklama

Spór o Kapuścińskiego: życie pomników

Spór o Kapuścińskiego: życie pomników

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Z przekonaniem będę bronił tezy, że w książce Artura Domosławskiego "Kapuściński. Non-fiction" wielkość jej bohatera zostaje potwierdzona, choć w zaskakujący sposób.
B

Biografia Ryszarda Kapuścińskiego wywołała niebywałe poruszenie. Pisał o niej na naszych łamach przed tygodniem Zygmunt Bauman, piszą w tym numerze Piotr Mucharski i Michał Olszewski. Na łamach dzienników nie ustaje dyskusja. Co tak bardzo porusza czytelników książki i tych, którzy jej (jeszcze?) nie czytali, a znają jedynie z drugiej ręki? Czy jest to - jak sugerują niektórzy - reakcja na burzenie mitu? Oburzenie, że bezceremonialnie przesuwa się granice ludzkiej prywatności? A może jeszcze coś innego? Warto śledzić tę debatę. Dla przyszłych pokoleń będzie ona zapisem mentalności naszej epoki. Być może, więcej niż o Kapuścińskim jest w tej debacie świadectwa o nas samych.

Spór dotyczy wielu kwestii. Poczynając od reguł dziennikarskiego reportażu po granice i cenę moralnego kompromisu. Poruszane kwestie często nie są dla uczestników dyskusji obce. W rzekomych...

3891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]